در ادامه‌ی بی‌سرنوشتی سیاسی حکومت در افغانستان، امارت اسلامی یک بار دیگر از جهان می‌خواهد که این حکومت را به رسمیت بشناسد.

به تازگی، عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی در دیداری با معاون برنامه‌ی جهانی غذا (WFP)، تأکید کرده است که تحریم‌های جهانی هیچ تأثیری بر سیاست‌های این حکومت ندارد و جهان باید به این تحریم‌ها پایان دهد.

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید با این که حکومت کنونی به موقف و رویکرد خود پابند است؛ اما خواهان به‌رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جامعه‌ی جهانی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در تعامل با جهان پیرامون هر موردی که در تضاد با ارزش‌های ما نباشد، آماده‌ی مذاکره هستیم و باور داریم که در همه موردها پیش‌رفت صورت خواهد گرفت.»

هرچند حکومت کنونی افغانستان، تا کنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده؛ اما جامعه‌ی جهانی به نحوی با این حکومت در تعامل است. به باور آگاهان، تعامل جامعه‌ی جهانی با امارت اسلامی، سفر شماری از مقام‌های امارت اسلامی به برخی کشورها و کمک‌های نقدی جامعه‌ی جهانی به افغانستان، نمایان‌گر تحریم‌نشدن امارت اسلامی از سوی جامعه‌ی جهانی است.

مصطفا مدثر، پژوهش‌گر روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «امارت اسلامی در باره‌ی این که تحریم برای تغییر سیاست شان تأثیر ندارد، صادق است؛ چون تحریم در برابر شان کارساز نیست. دلیلش این است که تحریم نیست، به خاطری که سفر می‌کنند و هفته‌ی چهل میلیون دالر برای شان می‌رسد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این همه، آگاهان تأکید دارند که ادامه‌ی این وضعیت و بی‌سرنوشتی سیاسی افغانستان، مردم را بیش‌تر با بحران و چالش روبه‌رو خواهد کرد.

عزیز معارج، آگاه مسائل سیاسی و دیپلمات پیشین، می‌گوید: «قسمی که عبدالسلام حنفی، می‌گوید تحریم‌های جهان بی‌تأثیر است. این اشتباه است؛ چون تحریم‌ها به مردم و اقتصاد افغانستان تأثیر دارد و اگر چنین وضعیت ادامه یابد، در آینده افغانستان و مردمش متضرر خواهد بود.»

گفتنی است که نمایندگی دیپلماتیک افغانستان، نیز با پخش بیانیه‌ای اعلام کرده است که نبود حکومت مشروع در افغانستان، می‌تواند چالش‌ها را در این کشور بیش‌تر کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: