وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که احتمال دارد  نشست سه‌جانبه‌ میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان، فردا در کابل برگزار شود.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که این نشست به هدف اتصال منطقه‌ای و توسعه‌ی تجارت و ترانزیت میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان، برگزار می‌شود.

او می‌افزاید: «نشست سه‌جانبه‌ میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان به هدف اتصال منطقه‌ای و توسعه‌ی تجارت و ترانزیت میان افغانستان ترکمنستان و قزاقستان برگزار می‌شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، برگزاری نشست سه‌جانبه میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان را برای بهبود و گسترش فعالیت‌های اقتصای میان این کشور‌ها مؤثر می‌دانند.

سید‌احمد مسعود، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که حکومت سرپرست افغانستان باید از این نشست بهره‌برداری اقتصادی کند. او می‌افزاید: «این یک فرصت کلان به مردم و مارکیت افغانستان است که بتواند از آن استفاده کند و بر اساس آن، فرصت‌های نو و یک نوع هم‌گرایی منطقه‌ای ایجاد شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شاکر یعقوبی، دیگر آگاه مسائل اقتصادی نیز، می‌گوید که برگزاری نشست‌های سه‌جانبه میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان در راستای افزایش میزان دادوستد بازرگانی میان آسیای میانه و افغانستان نقش مؤثر دارد.

او می‌افزاید: «امیدواری به این است که در این نشست‌ها منافع افغانستان مطرح شود و در زمینه‌ی پابندی در تفاهم توجه لازم صورت گیرد. به اندازه‌ای که افغانستان به نشست‌ها مسلکی برخورد کند، سود بیش‌تر خواهد برد.»

هیئت قزاقستان به رهبری سریک ژومانگارین، معاون نخست‌وزیر این کشور، امروز به هدف گفت‌وگو با مقام‌های امارت اسلامی به کابل آمده است. روز گذشته نیز، هیئت تجاری ترکمنستان به هدف ادامه‌‌ی گفت‌وگوهای شان با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان وارد کابل شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: