اتحادیه‌ی صنعت و تجارت افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۲۳ حمل)، از گشایش بازاری زیر نام «ارزان بازار» برای فروش تولیدات و محصولات داخلی با بهای پایین در باغ تیمورشاهی شهر کابل، خبر می‌دهد. این بازار، برای ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

نثاراحمد بهبودی، رییس اتحادیه‌ی صنعت و تجارت افغانستان، می‌گوید: «این بازار، برای فروش تولیدات و محصولات داخلی افغانستان با بهای پایین در باغ تیمورشاهی شهر کابل برای ۱۰ روز ایجاد شده است. هدف از ایجاد ارزان بازار، این است که مردم بتوانند مواد ضروری شان را برای ایام عید خریداری کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، مسئولان شهرداری کابل، با استقبال از گشایش ارزان بازار، می‌گویند که ایجاد چنین بازارهایی در نواحی مختلف پایتخت، سبب می‌شود که نرخ اجناس کاهش یابد. ولی‌گل جواد، رییس امور فرهنگی شهرداری کابل، می‌گوید: «شهرداری کابل تلاش دارد که دکان‌داران، اجناس شان را در ایام عید با بهای زیاد به فروش نرسانند؛ اما متأسفانه دکان‌داران، قیمت‌فروشی می‌کنند و برگزاری چنین بازارها در نواحی مختلف پایتخت، سبب کاهش نرخ می‌شود.»

از سویی هم، شماری از فروشندگان در ارزان‌ بازار، می‌گویند که ایجاد چنین بازارهایی سبب می‌شود که کالاهای شان به راحتی و زود به فروش برسد. مجیب سهار، یکی از فروشندگان در این بازار، می‌گوید: «در این بازار، تولیدات و محصولات داخلی با تخفیف‌های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصدی به فروش می‌رسد و اشتراک در این بازار، سبب می‌شود که محصولات ما بهتر به فروش برسد.»

با این حال، حضور زنان نیز در این بازار، چشم‌گیر است و خدیجه نوری که ساخته‌های دستی خود را در این بازار برای فروش آورده است، می‌گوید که باید برای کار زنان، بازارهای دایمی ساخته شود. این بانو می‌افزاید: «لباس‌های زنانه‌ی گراف‌دوزی و خامک‌دوزی، ترشی و میوه‌ی خشک را برای فروش با کیفیت بالا و قیمت ارزان، به این جا آورده‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

همین گونه، شماری از بازدیدکنندگان ارزان بازار، می‌گویند که با برگزاری این گونه بازارها، می‌توانند مواد مورد نیاز روزهای عید را، با بهای پایین‌تر خریداری کنند. خال‌محمد، بازدیدکننده‌‌ی این بازار، می‌گوید: «این بازار برای مردم بسیار مفید است و دکان‌داران، اجناس عید را با بهای پایین به فروش می‌رسانند که مردم هم می‌توانند بهتر خریداری کنند.»

بر اساس معلومات اتحادیه‌ی صنعت و تجارت افغانستان، در این بازار ۳۰۰ غرفه برای فروش تولیدات و محصولات داخلی گذاشته شده که بیش از ۱۰۰ غرفه‌ی آن، به زنان اختصاص داده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: