مسئولان محلی کندهار می‌گویند که در این اواخر یک نوع بیماری ویروسی به نام «قوی» در شهر کندهار و ولسوالی‌های این ولایت، گسترش یافته که تا کنون هزاران رأس گاو و دیگر مواشی به آن مبتلا و شمار بسیاری از آنان تلف شده است.

محمدفهمیم، مسئول بخش صحت حیوانی ریاست زراعت کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی این بیماری تا کنون ۱۷ هزار رأس گاو تلف و حدود ۱۰۰ هزار رأس مواشی به آن مبتلا شده است.

او می‌گوید: «فاجعه‌ی بزرگی ایجاد کرده است. دست کم ۱۶ تا ۱۷ هزار رأس مواشی تلف شده است. این بیماری در ۱۹ ولسوالی کندهار گسترش یافته که تا کنون ۹۰ تا ۱۰۰ هزار رأس گاو به آن مبتلا شده است.»

محمدنبی، باشنده‌ی ولسوالی پنجوایی کندهار، می‌گوید که از راه فروش شیر گاو امرار معیشت می‌کند و از مسئولان می‌خواهد تا گاوها را واکسین کنند.

او می‌افزاید که ده‌ها رأس گاو در ولسوالی پنجوایی به این بیماری مبتلا و شماری از آنان تلف شده است.

از سوی دیگر، مسئول بخش صحت حیوانی ریاست زراعت کندهار می‌گوید که استفاده از شیر و گوشت این گاوها برای انسان مضر نیست و شهروندان برای احتیاط از خوردن گوشت این حیوانات خودداری کنند.

او می‌افزاید که در زمان گسترش این بیماری، حیوان بیمار باید از دیگر حیوانات جدا نگه‌داری شود تا از ابتلای دیگر حیوانات جلوگیری شود.

در همین حال، مسئولان ریاست زراعت کندهار می‌گویند که برای پیش‌گیری از این بیماری، تا کنون واکسینی به این ولایت آورده نشده است.

محمدحمید، مدیر مدیریت صحت حیوانی ریاست زراعت کندهار، می‌گوید که این مشکل با شماری از نهادهای هم‌کار وزارت زراعت در میان گذاشته شده؛ اما تا کنون واکسینی به این ولایت فرستاده نشده است.

او می‌افزاید: «به وزارت زراعت زمانی گزارش دادیم که رویداد اول در کندهار ثبت شد. مؤسسه‌ی اف‌ای‌او که در بخش مالداری و زراعت با ما هم‌کاری می‌کند، واکسین این بیماری را از یک کشور دیگر خریداری کرده؛ اما این واکسین تا کنون به کندهار نرسیده است.»

بیماری «قوی» افزون بر کندهار، در دیگر ولایت‌های کشور نیز شمار بسیاری از مواشی را از بین برده که این امر به مالداران آسیب زده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: