مسئولان یک شرکت چینی در افغانستان در برنامه‌ای که دوشنبه، ۲۸ حمل، در وزارت امور شهدا و معلولین برگزار شده بود، می‌گویند که تصمیم دارند با استفاده از امکانات پروژه‌های شان در افغانستان، سه کارخانه‌ی کار را به خانواده‌های قربانیان و معلولان ایجاد و زمینه‌ی کار را به آنان فراهم کنند.

مسئولان شرکت استخراج، پروسس معادن و تجارتی «فان چینا افغان»، در این برنامه وعده سپردند که برای فراهم‌کردن زمینه‌ی کار و منبع درآمد به خانواده‌های قربانیان و معلولان، سه کارخانه‌ی کار را در افغانستان ایجاد می‌کنند‌ و سهم مشخصی را از امکانات پرو‌ژه‌های شان در این کشور، به این خانواده‌ها در نظر دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سیدحبیب شاه‌پور، رییس این شرکت، می‌گوید‌: «امروز به ارزش ۲۰۰ هزار دالر به خانواده‌های شهدا، معلولین و کودکان یتیم، کمک کردیم. در آینده‌ی نزدیک نیز بسته‌های کمکی دیگری از طریق وزارت امور شهدا و معلولین خواهیم داشت. ما تصمیم داریم سه فابریکه‌ی مشخص از جمله فابریکه‌ی برق و لباس و کالا که تنها این خانواده‌ها می‌توانند در آن کار کنند و درآمدی داشته باشند، با امکانات خوب ایجاد کنیم.»

در همین حال، شاه‌محمد دوست، رییس دفتر وزارت امور شهدا و معلولین، با استقبال از هم‌کاری این شرکت، می‌گوید که از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی تا کنون، ۶۰۰ هزار فرد دارای معلولیت، زنان بیوه و کودکان یتیم، در این وزارت ثبت شده اند و هم‌چنان با کمک مؤسسه‌های خیریه، به ۸۰ هزار خانواده‌ی قربانیان و معلولان کمک شده است.

او می‌افزاید: «۳۴۰ هزار یتیم، ۱۹۰ هزار فرد دارای معلولیت و ۸۰ هزار زن بیوه، ثبت شده اند که حقوق ۹۰ درصد شان تادیه شده است. ۱۹۰ هزار فرد دارای معلولیت که از این میان، ۳۰ هزار تن آنان سربازان نظام پیشین بودند، نزد ما ثبت اند و حقوق ماهانه می‌گیرند.»

در سوی دیگر، شماری از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های قربانیان اما از وضعیت بد زندگی و پرداخت‌نشدن حقوق شان از سوی وزارت امور شهدا و معلولین، گلایه دارند.

صالح‌محمد ثابت، باشنده‌ی کابل و یکی از افراد دارای معلولیت، به سلام‌وطندار می‌گوید که یک سال است وزارت امور شهدا و معلولین، حقوقش را پرداخت نکرده و زندگی برایش دشوار شده است. او می‌افزاید: «یک سال می‌شود معاش ما مانده است. در خانه هشت نفر هستیم. خودم تکلیف دارم؛ یک پایم معلول است و دیگرش لرزش دارد. امکانات کار نمی‌دهند، تحصیل‌کرده هستم و قبلاً افسر بودم که در جنگ پایم را از دست دادم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

میر اکبر، یکی دیگر از افراد دارای معلولیت در کابل که با مشکلات اقتصادی دست‌وگریبان است، می‌گوید که او نیز تا کنون حقوقش را از سوی این وزارت، دریافت نکرده است. او می‌افزاید: «چند ماه شده که معاش ما را نداده اند. در خانواده هفت نفر هستیم و پنج فرزند دارم. خودم سرپرست خانواده هستم‌. معلول و از هر دو چشم معیوب هستم، وضعیت خراب است.»

با این حال، در برنامه‌ای که امروز در وزارت‌ امور شهدا و معلولین برگزار شد، شرکت استخراج، پروسس معادن و تجارتی فان چینا افغان، به افراد دارای معلولیت و خانواده‌های قربانیان، ۳۰ هزار جوره کفش به ارزش ۲۰۰ هزار دالر، اهدا کرده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: