ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، با پخش بیانیه‌یی به‌مناسبت هشتم ثور، سال‌روز پیروزی مجاهدین در برابر ارتش اتحاد جماهیر شوروی پیشین، گفته است حس آزادی‌خواهی در میان افغان‌ها هنوز هم با تمام نیرو وجود دارد و آنان ارادۀ محکم و تعهد قوی برای دفاع از دین و کشورشان دارند.

در بیانیه آمده است: «ما امیدواریم که کشورهای متجاوز درس‌های زیادی برای آینده آموخته باشند و دیگر راه دشمنی و خصومت با کشور و ملت ما پیش نگیرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در بیانیه تأکید شده است که امارت اسلامی ارادۀ تجاوز بر حریم و خاک هیچ کشوری را ندارد و از دیگر کشورها نیز امید احترام متقابل و زنده‌گی در سایۀ امن را دارد.

سخنگوی امارت اسلامی افزوده است که کودتای هفت ثور کمونیست‌ها در افغانستان «سرآغاز بدبختی‌ها، مصائب و فجایع زیادی در کشور شد و چند تن از چهره‌های بیگانه‌پرور به پشتی‌بانی اتحاد شوروی وقت و با تحمیل ایدیولوژی کفری دست به هرگونه جنایات در برابر ملت و مقدسات، باورها و ارزش‌های اسلامی مردم افغانستان زدند.»

مجاهد تأکید کرده است که مردم افغانستان در مبارزه با شوروی تلفات سنگینی را متحمل و نزدیک به یک‌ونیم میلیون تن کشته و میلیون‌ها تن دیگر با مشکلات روبه‌رو‌ شدند، که سرانجام پس از ۱۴ سال «ملت مجاهدپرور توانست پدیدۀ شوم کمونیزم و اشغال‌گران شوروی را شکست دهد».

در بیانیه هم‌چنان آمده است که هشت ثور روز پیروزی، آزادی و نجات مردم افغانستان است. به نقل از بیانیه، امارت اسلامی کودتای هفت ثور را تقبیح می‌کند و هشت ثور را روز آزادی کشور می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی گفته که کشور ما در یک قرن اخیر، برای سومین بار از اشغال آزاد شده است و امارت اسلامی تلاش می‌کند که قربانی‌های ده‌ها سالۀ کشور ضایع نشود و آرمان‌های جهادهای افغان‌ها برآورده شود.

حکومت کمونیستی وقت در هشتم ثور ۱۳۷۱ از سوی مجاهدین سرنگون شد و پس از آن گروه‌های مجاهدین به قدرت رسیدند و دورۀ دیگر جنگ‌های داخلی در کشور آغاز شد. پس از چند سال جنگ‌های داخلی، امارت اسلامی به افغانستان مسلط شد و برای پنج‌ سال حکومت کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: