شماری از پرورش‌دهند‌ه‌گان زنبور عسل در کندهار می‌گویند که به‌دلیل تحولات سیاسی اخیر در کشور و بی‌توجهی مسئولان، ۵۰ درصد فارم‌های زنبورداری در این ولایت از بین رفته و متباقی آن نیز در حال از بین‌رفتن است. آنان می‌افزایند که با کاهش فارم‌های زنبور عسل، ده‌ها تن بی‌کار شده‌اند و کیفیت و کمیت عسل این ولایت نیز کاهش یافته است.

عبدالباری، یک تن از پرورش‌دهنده‌گان زنبور عسل در کندهار، می‌گوید: «۵۲ فارم در کندهار ایجاد کردیم، در این چهار سال به‌دلیل جنگ بی‌جا شده بودم، تنها ۲۲ یا ۲۳ فارم باقی مانده و بقیۀ آن از بین رفته است. اگر توجه نشود، این تعداد نیز از بین می‌رود و با کاهش فارم‌های زنبورداری، تولید عسل نیز کاهش می‌یابد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احمدالله، یک تن دیگر از پرورش‌دهنده‌گان زنبور عسل در کندهار، نیز می‌گوید: «انجنیران و کارکنان مافوق ما برای منافع خود کار می‌کنند، غصۀ فارم‌های ما را ندارند. اگر حکومت هم‌اکنون هم به فارم‌های ما توجه کند، عسل ما به زودترین فرصت وارد بازارهای جهانی خواهد شد.»

مسئولان محلی کندهار نیز کاهش فارم‌های زنبورداری در این ولایت را می‌پذیرند؛ اما دولت پیشین را مسئول آن می‌دانند.

محمدالله نوری، مدیر ترویج ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که تلاش‌ها برای افزایش فارم‌های زنبورداری آغاز شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در برنامۀ کنونی ما ۱۰۰۰ صندوق زنبور عسل را برای سال ۱۴۰۱ از وزارت درخواست کرده‌ایم و یکی از پروژه‌های مؤسسه‌ها منظور شده است و در حالت داوطلبی قرار دارد.»

پرورش‌دهنده‌گان زنبور عسل در کندهار می‌گویند که اگر حکومت دست آنان را بگیرد و افراد مسلکی را در بخش زنبورداری آموزش دهد، عسل این ولایت در سطح جهان معروف خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: