امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، با هیئت هفت‌نفره‌ی مجلس نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به ریاست جواد کریمی قدوسی، در کابل گفت‌وگو کرد.

ضیا احمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، امروز (یک‌شنبه، ۵ سنبله)، با پخش خبرنامه‌ای در شبکه‌ی اجتماعی ایکس، دیدار امیرخان متقی با هیئت ایرانی، خبر داده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در این دیدار، در باره‌ی امنیت، مبارزه با مواد مخدر، پیش‌گیری از قاچاق، حفاظت از مرزها و تجارت، گفت‌وگو و تبادل نظر شده است.

امیرخان متقی، در این دیدار گفته که امنیت به گونه‌ی کامل در افغانستان برقرار شده و نیروهای امنیتی، توانسته اند پدیده‌های هراس‌افکنی از جمله داعش را در این کشور از بین ببرند. به گفته‌ی او، امنیت سراسری در کشور، نه تنها به نفع افغانستان، بل به نفع منطقه و جهان نیز است.

متقی، افزوده که امارت اسلامی برای مبارزه با مواد مخدر، اقدام‌های مؤثری را انجام داده و کاشت خشخاش تقریباً به صفر رسیده است.

وزیر امور خارجه‌، تأکید کرده که در دوره‌ی پیشین حکومت امارت اسلامی، تنها هزاران معتاد به مصرف مواد مخدر در افغانستان وجود داشت؛ اما در ۲۰ سال گذشته، این رقم به چهار میلیون رسیده است. به گفته‌ی ‌او، اکنون، ده‌ها هزار فرد معتاد به مصرف مواد مخدر، درمان شده اند و این روند ادامه دارد.

امیرخان متقی، تصریح کرده که هیئت ایرانی در کنار مطرح‌کردن بحث تجارت و ترانزیت با کشورهای منطقه از جمله کشورهای همسایه، مسئله‌ی پیش‌گیری از قاچاق مواد مخدر و مدیریت مشکلات مرزی را نیز مطرح کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

وزیر امور خارجه، هم‌چنان گفته که افغانستان، اکنون به مرکز ارتباط میان کشورها تبدیل شده است. «افغانستان بازار خوبی برای کالاهای صنعتی ایران است. بنا بر این، لازم است که افغانستان و ایران در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت، تسهیلات بیش‌تری ایجاد کنند و از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.»

هیئت ایرانی در این دیدار، افزوده که ایران آماده است تجربه‌های خود را در موارد متعدد با امارت اسلامی در میان بگذارد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: