انگور بخش بزرگی از میوه‌های تولیدی کشور را تشکیل می‌دهد که به گفته‌ی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، سالانه نزدیک به ۹۰۰ هزار تُن انگور در کشور تولید می‌شود.

شمس‌الرحمان موسا، آمر زراعت ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندهار، می‌گوید که حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این ولایت، به باغ‌های انگور اختصاص یافته است. به گفته‌ی او، حاصلات انگور در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

آمر زراعت ریاست زراعت کندهار، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که بر اساس برآوردهای این ریاست، در سال جاری حدود ۲۷۳ هزار تُن انگور از باغ‌های این ولایت برداشت خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های ولایت کندهار به باغ‌های انگور اختصاص دارد که از این باغ‌ها ۲۷۳ هزار تُن انگور به دست خواهد آمد.»

از سوی دیگر، شماری از تاجران انگور، می‌گویند که ۹۰ درصد انگور کندهار به پاکستان و ۱۰ درصد دیگر آن به هند صادر می‌شود؛ اما به گفته‌ی آنان، اگر دهلیز هوایی وجود داشته باشد، می‌توان به بازارهای بین‌المللی نیز انگور صادر کرد.

حاجی جمال‌شاه، از تاجران انگور در کندهار، می‌گوید که حاصلات انگور امسال خوب است و او امیدوار است که این محصولات با بهای مناسب در بیرون از کشور فروخته شود.

به گفته‌ی او، اگر سردخانه‌ها برای نگه‌داری انگور وجود داشته باشد، این محصول ارزش بیش‌تری پیدا خواهد کرد.

در همین حال، عبدالباقی بینا، معاون اتاق‌های تجارت کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که اکنون موانع صادرات برداشته شده است و اگر مشکلی پیش نیاید، امسال انگور بیش‌تری به هند و پاکستان صادر خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، او می‌افزاید که آنان نمی‌توانند بدون هم‌کاری مؤسسه‌های خارجی دهلیزهای هوایی را فعال کنند؛ زیرا حکومت سرپرست برای این کار امکانات کافی در اختیار ندارد.

آقای بینا، می‌گوید: «دهلیزهای هوایی که قبلاً بود، با کمک کشورها یا نهادهای خارجی ساخته شده بود؛ اما اکنون حکومت امکانات کافی ندارد. بنابر این، صادرات هوایی امکان‌پذیر نیست. امسال صادرات از طریق زمینی نیز مشکلی ندارد و ما امیدواریم صادرات بیش‌تر شود.»

بر اساس معلومات اتاق‌های تجارت کندهار، ارزش انگور صادراتی این ولایت در سال گذشته به هشت میلیون و ۹۹ هزار دالر امریکایی رسیده بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: