مسئولان در اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا)، می‌گویند که در بیش از دو سال گذشته، از ۱۰ درصد مالیات وضع‌شده بر کریدیت‌کارت‌های موبایل‌، ۱۰ میلیارد افغانی گردآوری شده است.

آن‌ها، می‌افزایند که از آغاز سال روان تا کنون، از مقدار مالیات وضع‌شده بر کریدیت‌کارت‌های موبایل، حدود ۲.۷ میلیارد افغانی عاید داشته اند که به حساب بانکی وزارت مالیه، واریزه شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

جلال شمس، سخن‌گوی اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی(اترا) به سلام‌وطندار می‌گوید که برای بهبود سیستم ریل‌تایم به منظور شفافیت در گردآوری عایدها، کارهای بیش‌تر جریان دارد. او«پس از حاکمیت امارت اسلامی، ۱۰ میلیارد افغانی عاید به دولت آمده و در سال گذشته ۵.۵ میلیارد افغانی عواید آمده بود و در سال ۱۴۰۲ تقریباً ۲.۷ میلیارد افغانی گردآوری شده است. اگر مقایسه کنیم، نسبت به دوران جمهوری در سال ۱۳۹۹ که عاید ۴.۲ میلیارد افغانی بود، تقریباً ۱.۳ میلیارد افغانی افزایش یافته است.»

در همین حال، شماری از کاربران سیم‌کارت‌های مخابراتی، می‌گویند که به دلیل ناداری، پرداخت ۱۰ درصد مالیات وضع‌شده برای شان دشوار است.

قیس ۳۵ساله، باشنده‌ی شهر کابل که در کنار جاده‌ای دست‌فروشی می‌کند، می‌گوید که از سیم‌کارت شرکت مخابراتی «اتصالات» استفاده می‌کند. او، می‌افزاید که سرپرست خانواده‌ی پنج‌نفره است و روزانه نیازهای خوراکی خانواده‌اش را به سختی می‌تواند تأمین کند. قیس، می‌گوید: «۲۰ افغانی کارت می‌اندازم، پنج افغانی آن را شرکت مخابراتی پس می‌گیرد. من توان پرداخت آن را ندارم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمد، دیگر باشنده‌ی کابل، از حکومت سرپرست می‌خواهد که قانون مالیاتی ۱۰درصدی را محدود کند. او می‌افزاید: «در افغانستان کاروبار نیست و مردم توانایی پرداخت چنین مالیات را به حکومت ندارد. ۴۵ افغانی در سیم‌کارت اضافه و پنج افغانی آن برداشت می‌شود. اگر قیمت دقیقه‌های آن کم شود، کفایت می‌کند، در غیر کفایت نمی‌کند.»

به گفته‌ی مسئولان اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) اکنون ۲۳ میلیون تن در کشور به خدمات مخابراتی دست‌رسی دارند که پنج شرکت مخابراتی خصوصی در بیش‌ترین کاربر را دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: