مسئولان در اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا)، می‌گویند که از میان ۲۳ میلیون سیم‌کارت توزیع‌شده از سوی پنج شبکه‌ی مخابراتی در سراسر کشور، تا کنون شش میلیون و ۵۰۰ هزار سیم‌کارت با هدایت‌ این اداره ثبت شده‌ است.

جلال‌الدین شمس، سخن‌گوی اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که ثبت سیم‌کارت‌ها به منظور پیش‌گیری از وقوع جرایم، تهدیدهای امنیتی، آدم‌ربایی و مزاحمت برای مردم، روی دست گرفته شده ‌است.

او می‌افزاید: «ثبت و راجستر سیم‌کارت‌ها موضوع جنجالی بود که در بازار سیم‌کارت‌های غیرراجستر زیاد بود و مشکلی بزرگ به مردم ایجاد کرده بود. جرایم می‌شد و از این طریق، اختطاف می‌شد. فعلاً در افغانستان سیم‌کارت‌ها از راه قانونی ثبت می‌شود. در افغانستان ۲۳ میلیون سیم‌کارت توزیع شده که تا کنون شش‌ونیم میلیون آن راجستر شده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، شماری از شهروندان که برای ثبت‌کردن سیم‌کارت‌های شان به نمایندگی‌های شرکت‌های مخابراتی آمده ‌اند، با شکایت از کندی این روند و زمان‌گیربودن گرفتن و ثبت‌کردن سیم‌کارت‌، خواهان ایجاد نمایندگی‌های بیش‌تر برای ثبت سیم‌کارت‌ها اند.

شکیب اکرمی، مراجعه‌کننده به‌ شرکت‌ مخابراتی اتصالات، به سلام‌وطندار می‌گوید: «چهار روز می‌شود که این جا شرکت‌ مخابراتی اتصالات برای ثبت سیم‌کارت می‌آیم؛ هیچ نوبت نمی‌رسد. چهار روز است پی‌هم می‌روم و نمی‌توانم سیم‌کارتم را ثبت کنم.»

احمد، مراجعه‌کننده به‌ شرکت‌ مخابراتی روشن، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «دو روز می‌شود که به شرکت مخابراتی روشن می‌روم؛ هیچ نوبت به من نمی‌رسد؛ هیچ پاسخی به من نمی‌دهند. بیروبار زیاد است؛ باید برای ثبت سیم‌کارت‌ها در همه جا نمایندگی‌ها بیش‌تر شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سخن‌گوی اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان اما می‌گوید که این اداره برای تمامی شرکت‌‎های مخابراتی دستور داده است تا تیم‌های سیار را به ولایت‌ها بفرستند و کارمندان و امکانات شان را برای توزیع و ثبت سیم‌کارت‌ها افزایش دهند.

جلال‌الدین شمس، تأکید می‌کند: «این پروسه/روند کمی مشکلات ایجاد کرده است. نمایندگی‌ها نیست که این را ثبت کند؛ اما اداره‌ی اترا برای پیشبرد این میکانیزم به شرکت‌ها هدایت داده که تیم‌های سیار شان را به ولایت‌ها بفرستند؛ پرسنل خود را باید زیاد کنند. ماهانه به هر شرکت ۱۵۰ هزار سیم‌کارت توزیع می‌شود.»

گفتنی‌ است که پیش از این سیم‌کارت‌های ثبت‌نشده روی جاده‌ها نیز به فروش می‌رسید؛ اما اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان از چندی به این سو، این روند را متوقف کرده است و مشترکان تنها از دفترهای مرکزی شرکت‌های مخابراتی می‌توانند سیم‌کارت‌های ثبت‌شده دریافت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: