نمایشگاهی زیر نام «ساخت افغانستان» با پشتی‌بانی مالی نهادهای «UNHCR» و «ودان» صبح امروز در ولایت هرات برگزار شده که در آن صنایع دستی ۱۰۰ بانوی هراتی به نمایش گذاشته شده است.

محمدسرور، مسئول برنامه‌های نهاد «ودان» در هرات می‌گوید،‌ ۹۰ درصد بانوانی که صنایع دستی‌شان را امروز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌اند را زنان مهاجر مقیم این ولایت شکل می‌دهد. به گفتۀ او، آنان تلاش می‌کنند در هر دور برنامۀشان ۵۰ تن از بانوانی که به صنایع دستی آشنایی داشته باشند را جذب و پشتی‌بانی مالی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئول برنامه‌های نهاد «ودان» در هرات می‌افزاید که آنان هم‌چنان تلاش می‌کنند تا بتوانند زمینۀ بهتر صنایع دستی زنان را در این ولایت فراهم کنند و قرار است چهار تا پنج قلم اثر دستی این زنان در آمریکا به نمایش گذاشته شود.

با این حال، شماری از بانوانی که صنایع دستی‌شان را به نمایش گذاشته‌اند، می‌گویند که کارهای دستی آنان نسبت به محصولات وارده از کیفیت بالایی برخوردار است. آنان از مسئولان امارت اسلامی در هرات و نیز مسئولان نهادها می‌خواهند که بیش‌تر از این زمینۀ خریدوفروش صنایع دستی‌شان را در کشور و بیرون از کشور فراهم کنند تا آنان بتوانند بر اقتصاد خود و خانواده‌های‌شان بیفزایند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، محمدرفیق نیرومند، رئیس مهاجران و بازگشت‌کننده‌گان هرات که در این نمایشگاه شرکت کرده است، می‌گوید که آنان تلاش می‌کنند تا بتوانند در هم‌کاری با نهادها زمینۀ رشد صنایع دستی زنان به‌ویژه زنان مهاجر را در این ولایت فراهم کنند.

در این نمایشگاه صنایع دستی چون بافنده‌گی، خامک‌دوزی، شالتار، نقاشی و دیگر موارد به نمایش گذاشته شده است. به گفتۀ مسئولان، برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند پیامی خوبی را برای دیگر زنان تجارت‌پیشه در هرات در قبال داشته باشد. این نمایشگاه به مدت سه روز ادامه می‌یابد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: