ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، سه‌شنبه‌شب، ۹ عقرب، با پخش اعلامیه‌ای زیر عنوان «اعلامیه‌ی امارت اسلامی در رابطه به مهاجرین افغان در پاکستان و سایر کشورها» در حساب کاربری «ایکس» خود، از کشورهای همسایه خواسته است که با درنظرداشت «اصل اخوت اسلامی»، با مهاجران افغان «برخورد نیک» کنند.

در اعلامیه آمده است: «از تمام کشورها نخست تشکر می‌کنیم که در بیش‌تر از چهل سال به افغان‌ها در کشورهای شان جا دادند. اکنون یک بار دیگر از آن‌ها می‌خواهیم که افغان‌ها را به زور و بدون آمادگی، جبراً به اخراج مجبور نکنند؛ بل که به آنان وقت بدهند و کشورهای مربوطه از روی حسن هم‌جواری، اخوت اسلامی و عاطفه‌ی بشری، از تحمل کار بگیرند.»

سخن‌گوی امارت اسلامی، گفته است در کشورهایی که افغان‌ها سکونت دارند، آنان به امنیت آن کشورها مشکلات ایجاد نکرده اند و نه هم در بی‌ثباتی دست دارند. او افزوده است: «از کشورهای همسایه می‌خواهیم که با درنظرداشت اصل اخوت اسلامی، با مهاجرین افغان برخورد نیک کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس اعلامیه، از کشورهایی که افغان‌ها اجباری بازگشت می‌کنند، اموال، پول و ملکیت‌های آنان، مال شخصی و حق آن‌ها است، «هیچ کسی حق ندارد اموال مذکور را از آنان بگیرد و شرایط ناعادلانه و غیرمنصفانه در این زمینه بالای آنان وضع کند.»

ذبیح‌الله مجاهد، تأکید کرده است باید تمام افغان‌ها به ویژه بازرگانان، به تمامی مشکلات مهاجران افغان که از دیگر کشورها به دلیل چالش‌های اخیر و موقف بعضی از کشورها مجبور می‌شوند به کشور بازگردند، در هم‌آهنگی با کمیسیون عالی، در انتقال، اسکان سرپناه، درمان و دیگر زمینه‌ها، هم‌کاری کرده و آنان را فراموش نکنند.

در اعلامیه نوشته شده است: «از این که پس از حاکمیت کامل امارت اسلامی، نظام اسلامی، امنیت سرتاسری، رهبری واحد و فضای برادری میان افغان‌ها ایجاد شده است، به تمام مسئولین امارت اسلامی در رابطه به مهاجرین عودت‌کننده حکم شده است که با تمام اخلاص و توجه در راستای خدمت به آنان تلاش کنند تا خدمات بهتر برای مهاجرین در چوکات امکانات موجود فراهم شود.»

سخن‌گوی امارت اسلامی، از وزارت صنعت‌وتجارت و دیگر وزارت‌ها و اداره‌های وابسته، هم‌چنان خواسته است که تسهیلات لازم را برای بازرگانان، سرمایه‌گذاران و صنعت‌کاران بازگشت‌کننده، فراهم کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در اعلامیه یادآوری شده است: «به آن عده از هم‌وطنان که به خاطر تشویش‌های سیاسی از کشور رفته اند، اطمینان می‌دهیم که دوباره به وطن عودت کنند و زندگی آرام شان را از سر گیرند.»

قرار است روند اخراج مهاجران غیرقانونی از جمله شهروندان افغانستان از پاکستان، فردا (پنج‌شنبه، ۱۱ عقرب) آغاز ‌شود. حکومت پاکستان برای مهاجران غیرقانونی تا ۳۱ اکتبر مهلت داده بود که این کشور را ترک کنند.

تصمیم اخراج مهاجران غیرقانونی افغان از پاکستان، واکنش‌هایی را نیز به دنبال داشته است. در آخرین مورد، سازمان عفو ‌بین‌الملل، بار دیگر در واکنش به اخراج مهاجران افغان از پاکستان، گفته است که این تصمیم باید فوری لغو شود و جامعه‌ی بین‌المللی، این کشور را برای میزبانی از مهاجران پشتیبانی مالی کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: