Asset 1SWN

سلام وطندار

امریکا اظهارات طالبان در بارۀ نقض توافق‌نامۀ صلح را «بی‌بنیاد» خواند

12581005_443

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان اظهارات اخیر طالبان را که گفته بودند امریکا با انجام حملات هوایی در ولایت هلمند، توافق‌نامۀ صلح این گروه را نقض کرده است، «بی‌بنیاد» خوانده و گفته است که «بیانات تحریک‌کنندۀ» این گروه مانع پیش‌رفت روند صلح می‌شود.

قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان گروه طالبان روز گذشته با نشر بیانیه‌یی نیروهای امریکایی در افغانستان را تهدید کرد و گفت که عواقب حمله‌های هوایی بر مواضع طالبان متوجه امریکا خواهد بود.

او در ادامه افزوده بود که «واشنگتن با این اقدامات برای چندمین‌بار توافق‌نامه دوحه را نقض کرده است.»

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان بامداد روز دوشنبه، بیست‌وهفتم میزان در رشته توییت‌هایی گفت که «باید از تمامی مواد توافق‌نامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان پیروی کنیم و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.»

خلیل‌زاد، تداوم میزان بلند خشونت‌ها را تهدیدی برای روند صلح و توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان عنوان کرده است.

او هم‌چنان میزان بلند خشونت‌ها در افغانستان را «اندوه‌بار» خوانده است.

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا گفته است که حمله‌های تهاجمی طالبان بر مرکز ولایت هلمند، سبب شد تا هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف در دوحه نشست برگزار کنند.

او افزوده که تمام جوانب بر کاهش حملات و بمباری‌ها و کاهش خشونت و تلفات، توافق کرده‌اند. خلیل‌زاد تصریح کرده، با آن‌که خشونت‌ها در هلمند کاهش یافته، اما سطح خشونت به صورت عمومی در افغانستان بلند است.

خلیل‌زاد تأکید کرده که میزان بلند خشونت‌ها از مردم افغانستان هم‌چنان قربانی می‌گیرد و «تراژیدی غور، آخرین نمونۀ آن است.»

 به باور خلیل‌زاد، افزایش خشونت‌ها به نیت امتیازگیری در میز مذاکرات، «خطرناک» است و به روند صلح آسیب می‌رساند.

او گفته است که باید به حرف و محتوای آن‌چه که در مذاکره اخیراً بر آن تفاهم شد، پای‌بند ماند، چون راه برای کاهش تلفات مردم افغانستان و یک فرصت تاریخی صلح را میسر می‌سازد که نباید از دست برود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام