صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، اعلام کرده که سال ۲۰۲۱ میلادی موجی از تخلفات شدید را علیه کودکان در درگیری‌های طولانی و تازه به هم‌راه داشته است. در گزارش یونیسف که روز گذشته پخش شده، آمده است که از افغانستان تا یمن، سوریه و اتیوپی شمالی، هزاران کودک بهای ویران‌گر را به‌دلیل ادامۀ درگیری‌های مسلحانه، خشونت و ناامنی پرداخته‌اند.

براساس گزارش، از سال ۲۰۰۵ تاکنون مرگ ۲۸ هزار و ۵۰۰ کودک در درگیری‌های افغانستان تأیید شده است که ۲۷ درصد کُل تلفات کودکان در جهان را تشکیل می‌دهد. منطقۀ خاور میانه و شمال آفریقا دارای بیش‌ترین تعداد حمله‌ها بوده است که در نتیجۀ آن کودکان متأثر شده‌اند. یونیسف گفته که افغانستان از سال ۲۰۰۵ به این‌سو بالاترین تلفات کودکان را داشته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

طبق آمار سازمان ملل متحد، در ۱۶ سال گذشته ۲۶۶ هزار مورد نقض شدید در برابر کودکان در بیش از ۳۰ موقعیت درگیری در سراسر آفریقا، آسیا، خاور میانه و آمریکای لاتین ثبت شده است. این‌ها تنها مواردی‌اند که از طریق مکانیسم نظارت و گزارش به رهبری سازمان ملل، تأیید شده است.

یونیسف در این گزارش گفته که در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۷ درصد از آدم‌ربایی‌هایی که توسط سازمان ملل تأیید شده است، منجر به استخدام و استفاده از کودکان در جنگ شد، طوری که مواردی از این دست در سومالی، جمهوری دموکراتیک کنگو و آفریقای مرکزی از ۵۰ درصد فراتر رفت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد از همۀ طرف‌های درگیر خواسته است که به برنامه‌های اقدام رسمی و اتخاذ تدابیر مشخص برای پشتی‌بانی از کودکان از جمله جلوگیری از وقوع تخلفات شدید، رهایی کودکان از چنگ گروه‌های مسلح، محافظت از کودکان در برابر خشونت جنسی و توقف حمله‌ها بر شفاخانه‌ها و مدرسه‌ها، متعهد شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: