دیدبان شفافیت افغانستان، سکتور مخابرات و فناوری معلوماتی و سکتور خصوصی را فاسدترین سکتورها در کشور می‌خواند. سیداکرام افضلی، رئیس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ قوس/آذر) هنگام گشایش نهاد «تماس سازمان شفافیت بین‌المللی در افغانستان» می‌گوید، این سکتورها در گرو اشخاص فاسد قرار دارد و آنان نمی‌گذارند که کار در این سکتورها به خوبی پیش‌برده شود.

او تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر حکومت افغانستان در برابر تعهداتش در راستای مبارزه با فساد پابند نباشد، دیدبان شفافیت و سایر نهادهای مسئول کمیسیونی را به منظور ارزیابی مبارزه با فساد ایجاد خواهند کرد.

به گفتۀ افضلی، آن شمار افراد زورمند که در پارلمان و در حکومت حضور دارند، همه‌شان آغشته به فساد اند و این افراد فعالیت‌های اقتصادی را در کشور نیز انجام می‌دهند.

رئیس نهاد دیدبان شفافیت افغانستان با اشاره به وضع مالیات ۱۰ درصدی  از کریدت کارت‌های تلفن می‌پرسد که این ۱۰ درصد مالیات به کجا می‌رود؟

صبغت‌الله کریمی، هماهنگ‌کنندۀ ابتکار شفافیت زیربنا یا کاست در افغانستان نیز سکتور خصوصی را به فساد متهم می‌کند. او سکتور خصوصی را در برابر مسئولیت‌های‌شان به بی‌مسئولتی نیز متهم می‌کند.

کریمی می‌گوید، شمار افرادی که در افغانستان فساد می‌کنند زیاد است، اما اشخاصی که با فساد مبارزه می‌کنند، شمارشان انده‌ک می‌باشد.

نصرالله نصرت ناصری، سخنگوی وزارت مخابرات این اتهام‌ها را رد می‌کند. او می‌گوید، مالیات ۱۰ درصدی کریدت تلفن به سیستم ریل تایم به ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی یا اترا واریز می‌شود.

خواستیم دیدگاه سکتور خصوصی را نیز در گزارش داشته باشیم، اما با تماس‌های پیهم موفق به دریافت پاسخ نشدیم.

سازمان شفافیت بین‌المللی امروز نهاد تماس‌اش را در افغانستان افتتاح کرد. این نها در بخش‌های مختلف از جمله، در زمینۀ مبارزه با فساد، ارزیابی گمرکات، ارزیابی فساد و دست‌رسی به معلومات کار می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: