روزنامه‌ی دان پاکستان، نوشته که با وجود وعده‌های مقام‌های پاکستان در باره‌ی افزایش مبادلات تجاری با افغانستان از مسیر تورخم، میزان تجارت از این گذرگاه کم شده ‌است.
این روزنامه‌، امروز (چهارشنبه ۲۰ ثور)، با نشر گزارشی گفته که بر اساس آمار رسمی، حجم مبادلات از گذرگاه مرزی تورخم، از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر، به ۸۰۰ میلیون دالر کاهش یافته ‌است.
اوج مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان در ۲۰۱۶ گزارش شده که به بیش از یک میلیارد دالر در سال می‌رسید.
روزنامه‌ی دان، دلیل کاهش مبادلات میان افغانستان و پاکستان از گذرگاه مرزی تورخم را «کم‌شدن علاقه و نبود هم‌آهنگی میان نهادهای دولتی» پاکستان عنوان کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید
رییس انجمن صادرکنندگان ایالت خیبرپختونخواه پاکستان، به این روزنامه گفته که مقام‌های پاکستانی، برای بلندبردن ظرفیت گذرگاه مرزی تورخم و رفع مشکلات، در عمل اقدامی نکرده است.

در هفته‌ی روان، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی، برای صحبت در باره‌ی رفع موانع تجاری میان افغانستان و پاکستان، به این کشور سفر کرده است.
روزنامه‌های پاکستانی، گزارش داده اند که عزیزی بر سر ساده‌سازی رویه‌ها و مقررات تجارتی با سید نوید قمر، وزیر تجارت پاکستان، گفت‌وگو کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید
روزنامه‌ی اکسپرس‌تربیون، نوشته که آن‌ها در باره‌ی افزایش تسهیلات گمرکی برای بلندرفتن میزان مبادلات تجاری میان دو کشور صحبت کردند.
جابر شینواری، رییس انجمن صادرکنندگان ایالت خیبرپختونخواه، گفته که حکومت پاکستان، اراده‌ای برای گسترش مبادلات بازرگانی با افغانستان و حل مشکلات تاجران و موترداران ندارد.
این در حالی است که پاکستان، سهم درشتی در مبادلات تجاری افغانستان دارد که بخش مهمی از صادرات و واردات کشور را تشکیل می‌‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: