مالکان شماری از شرکت‌های سیاحتی در شهر کابل، با شکایت از افزایش مالیه‌ بر دکان‌ها و تعیین تکس چندبرابری بر تابلوها و استیکرها، می‌گویند که مسئولان، بدون توجه به مشکلات مردم و رسیدگی به آن، به هر بهانه بر آن‌ها مالیه وضع می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند که در هر مترمربع تابلوی دفتر کاری، در مقایسه با سال‌های پیش، چهار برابر مالیه تعیین شده و مهلت پرداخت آن نیز، تا دو روز در نظر گرفته شده؛ در حالی که به دلیل توقف پروازها، مشتریان شان به شکل چشم‌گیری کاهش یافته است.

سلطان، مالک یک شرکت‌ سیاحتی در شهرنو کابل، می‌گوید که اکنون به گرفتن سه تا چهار نوع جواز فعالیت مکلف شده اند که در بدل هر کدام آن، باید پول بپردازند. او، می‌افزاید: «قبلاً یک جواز می‌گرفتیم از ریاست افغان‌تور. فعلن سه-چهار نوع جواز وضع کرده اند. قبلاً مالیات شرکت‌های سیاحتی کم بود و جرایم مالیاتی هم، بیش‌تر وقت‌ها معاف می‌شد. همی تکس لوحه‌ها فی‌متر ۵۰۰ افغانی بود، امروز در اکثر مترمربع، دو هزار می‌گیرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ظاهراحمد، مالک شرکت سیاحتی دیگری در قلعه‌ی نجارهای شهر کابل، می‌گوید که در اثر فشارها بر مالیه‌دهندگان در بیش‌تر از یک سال، تا ۷۸ هزار افغانی مالیه تحویل داده است.

او، می‌افزاید: «کاش حداقل کار می بود که ما می‌گفتیم حداقل کار است. فشار زیاد است. چند نوع جواز است، یکی جواز گرفتیم ۶۰ هزار تحویل کردیم. پنج هزار جواز صنفی دادیم، پنج هزار به نام جواز کار و فعالیت. مهلت مناسب هم برای پرداخت مالیه به ما نمیتن.»

این تنها، سلطان و ظاهراحمد نیست که از بلندبودن نرخ مالیه شکایت دارند، بل که شمار زیادی از دکان‌داران و فعالیت‌های کوچک اقتصادی، شکایت مشابهی دارند.

شافع، مسئول شرکت‌های سیاحتی دیگری در شهر کابل، می‌گوید: «به نام بررسی مالیه، اینا بی‌حد فشار وارد کردند روی دفترها و اکثر دفترها بسته هم شدند، مشکلات را نمی‌شنوند و  استدلال را هم نمی‌پذیرند. در صورت چون و چرا، بسته و مهرولاک می‌کنند. عاید نیست،کار نیست چه کنیم وطن را ایلا کنیم؟»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شرکت‌های سیاحتی در حالی از بلندبودن میزان مالیه‌ بر دکان‌ها، تابلوها و تعیین تکس بر استیکرها شکایت می‌کنند که شهرداری کابل با رد این موضوع، می‌گوید که این اداره، تنها قانون را عملی می‌کند.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌گوید: «د فیس و تکس شاروالی کابل، هیچ دستی نزده‌ایم، ای تکس از سابق بوده، یک افغانی نی کم شده، نی زیاد. فقط قانون تطبیق می‌شه. سابق اینا فرار می‌کردند از تکس، و تابلوها هم نظر به انواع، قیمت‌های مختلف دارد و تا چهار هزار افغانی هم است قیمت‌ها.»

مسئولان در وزارت مالیه نیز، می‌گویند که آن‌ها، سهولت‌هایی را نیز به مالیه‌دهندگان ایجاد کرده اند.

این در حالی است که در کنار شرکت‌های سیاحتی، دیگر فعالیت کوچک اقتصادی نیز، از افزایش نرخ مالیه و کاهش درآمد شان شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: