مسئولان در اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی ریاست عمومی اداره‌ی امور، می‌گویند که در جریان سال روان قمری، ۱۰ هزار بست خالی وزارت‌های شهرسازی و مسکن، معادن و پترولیم، فواید عامه و اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی، شهرداری کابل و شماری دیگر از اداره‌ها، به رقابت آزاد گذاشته می‌شود.

محمدیوسف غزنوی، رییس تعیینات و امور ولایتی اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی، به سلام‌وطندار می‌گوید که برای این ۱۰ هزار بست خالی، آمادگی دارند تا از ۷۰ تا ۱۰۰ هزار اشتراک‌کننده به گونه‌ی الکترونیکی امتحان بگیرند.

او می‌افزاید: «در سه ربع امسال، ۱۰ هزار بست به رقابت آزاد گذاشته می‌شود که از این میان، ما آمادگی اخذ آزمون الکترونیکی از ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تن اشتراک‌کننده را داریم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی، امروز (سه‌شنبه، ۷ سنبله) آزمون الکترونیکی برای ۲۳ بست خالی در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان را برگزار کرد.

مدیرگل احمدی، رییس منابع بشری وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در هنگام برگزاری این آزمون چنین می‌گوید: «در ۲۳ بست خالی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، ۳۰۰ تن نام‌نویسی کرده و از این میان ۲۱۱ تن آن‌ها واجدان شرایط شناخته شده اند.»

با این حال، شماری از اشتراک‌کنندگان آزمون الکترونیکی بست‌های خالی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان که امروز در این آزمون قبول شده اند، می‌گویند که در مصاحبه‌ی حضوری بست‌های خالی، شفافیت وجود ندارد.

نیک‌محمد، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی پلان‌گذاری از دانش‌گاه پولی‌تخنیک کابل، می‌گوید که پیش از این در آزمون بست‌های خالی وزارت شهرسازی و مسکن قبول شده بود؛ اما پس از آن در مصاحبه‌ی حضوری‌اش از سوی اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی، شفافیت تأمین نشده است.

او می‌افزاید: «پیشنهاد من این است که مصاحبه را ۵۰ درصد نمره ندهند یا نمره‌ی آن را کم بدهند و دوم این که اشخاص برنده که بلندترین نمره دارند، به خاطر شفافیت شامل وظیفه شوند و اگر امتحان پس از آزمون الکترونیکی گرفته می‌شود؛ یعنی در آن شک وجود دارد.»

همین گونه، سمیع، دانش‌آموخته‌ی دانش‌کده‌ی مهندسی ساختمانی دانش‌گاه بلخ، از امارت اسلامی می‌خواهد که برای جوانان زمینه‌ی کار را فراهم کند. او می‌افزاید که امکان دارد در مصاحبه‌ی حضوری، حقش تلف شود.

سمیع می‌گوید: «ما سر پروسه‌ی امتحان الکترونیکی باور داریم که نمره‌ی ما خورده نمی‌شود؛ اما شک داریم که در مصاحبه‌ی حضوری نمره‌ی ما خورده شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی اما می‌گویند که در آزمون الکترونیکی بست‌های خالی اداره‌های دولتی و نیز در گرفتن مصاحبه‌ی حضوری، شفافیت وجود دارد.

عبدالحنان عارف‌الله، رییس اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی، می‌گوید: «در آزمون الکترونیکی هیچ نمونه نیست که شفافیت نشده باشد و امروز هم این جلسه به همین خاطر است که حق به حق‌دار برسد.»

گفتنی است که بر بنیاد آمار اداره‌ی اصلاحات اداری و خدمات ملکی، پس از حاکمیت امارت اسلامی بیش از شش هزار بست خالی «۳ تا ۶» اداره‌های دولتی به رقابت آزاد گذاشته شده است که در آن بیش از ۳۰ هزار تن نام‌نویسی کرده و از این میان بیش از پنج هزار تن در اداره‌های مختلف گماشته شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: