Asset 1SWN

آمریکا به ۷ زن جان‌باخته در افغانستان جایزۀ افتخاری زنان شجاع را اهدا می‌کند

Malalai

وزارت خارجۀ آمریکا اعلام کرده که جایزۀ افتخاری زنان شجاع را به ۷ زن از افغانستان اهدا می‌کند. این زنان در حمله‌های هدفمند در سال ۲۰۲۰میلادی جان‌های‌شان را در جریان کار برای مردم، در کشور از دست داده‌اند.

فاطمه خلیل، کارمند پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر، جنرال شرمیلا فروغ، رئیس پیشین بخش جندر ریاست امنیت ملی، مریم نورزاد، قابله‌یی که در ولایت‌های میدان‌وردک و بامیان کار کرده بود فاطمه رجبی، افسر پیشین پولیس در ولایت غزنی، فرشته، افسر پیشین ادارۀ امور زندان‌ها، ملالی میوند، گردانندۀ پیشین تلویزیون خصوصی انعکاس در ننگرهار و فرشته کوهستانی، فعال پیشین حقوق زنان از جملۀ زنان جان باخته‌اند که قرار است این جایزه به آنان تعلق گیرد.

در کنار زنان افغانستان، ۱۴ زن دیگر از بلاروس، میانمار، کامرون، چین، کولمبیا، جمهوری دموکراتیک کانگو، گواتیمالا، ایران، نیپال، سومالیا، اسپانیا، سری‌لانکا، ترکیه و وینزویلا نیز جایزۀ جهانی زنان شجاع را دریافت خواهند کرد.

وزارت خارجۀ آمریکا می‌گوید که به‌ علت شیوع ویروس کرونا، مراسم اهدای این جایزه به‌ گونۀ مجازی برگزار خواهد شد.

جایزۀ بین‌المللی زنان شجاع، جایزه‌یی‌ست که همه ساله توسط وزارت خارجۀ آمریکا به زنانی از سراسر جهان اهدا می‌شود که با نشان‌دادن رهبری، دلیری، کاردانی، و تمایل برای فداکاری برای دیگران، به‌ ویژه در زمینهٔ بهبود حقوق زنان به فعالیت پرداخته ‌اند. این برنامه از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده است.

نسرین اوریاخیل، دکتر متخصص زنان و زایمان ظریفه غفاری، شهردار میدان‌شهر، مرکز ولایت میدان‌وردک ماریا بشیر و مریم درانی چهار زن دیگر افغانستان هستند که در دروه‌های پیشین توانستند این جایزه را به دست بیاورند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام