گیلیان تریگس، معاون کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در رأس یک هیئت بلندپایه به بامیان سفر کرده است و صبح دوشنبه، ۱۱ ثور، در دیدار با عبدالله سرحدی، والی بامیان، در باره‌ی مهاجران و بی‌جاشدگان و مسائل زنان، گفت‌وگو کرده اند. 

معاون کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است که برای مهاجران و مغاره‌نشینان در بامیان، زمین توزیع و هم‌چنان برای آن‌ها خانه‌های مسکونی با امکانات آب و برق نیز ساخته می‌شود.

بانو تریگس، افزوده که دفتر این سازمان در سراسر افغانستان به ویژه بامیان، مهاجران بی‌جاشده و افراد نیازمند را هم‌کاری کرده است و زیر پشتیبانی مالی خود قرار می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در این دیدار، والی بامیان از فعالیت بازارچه‌ی زنان در شهر بامیان یاد کرده و گفته که «بازارچه‌ی هنر» در مرکز شهر بامیان، ویژه‌ی بانوان است که بانوان تجارت‌پیشه در آن صنایع دستی شان را به فروش می‌رسانند. او از هیئت بلندپایه‌ی سازمان ملل متحد خواسته است که در زمینه‌ی رشد و بازاریابی بازارچه‌ی زنان در بامیان توجه و آن را پشتیبانی مالی کند.

والی بامیان، مشکلات کشاورزان این ولایت را نیز با هیئت بلندپایه‌ی سازمان ملل متحد در میان گذاشته و از سازمان ملل متحد و مؤسسه‌های بین‌المللی خواستار ایجاد ذخیره‌گاه‌های معیاری کچالو و توزیع تخم‌های اصلاح‌شده‌ی زراعتی و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای برای پشتیبانی از مال‌داران بامیان شده است.

از سویی هم، کرستف پرتمن، معاون ارشد در امور اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان برای افغانستان، از پیشنهادات و خواست‌های والی بامیان استقبال کرده و افزوده است که «ساخت سردخانه‌های معیاری، توزیع تخم‌های اصلاح‌شده و پشتیبانی از بازارچه‌ی زنان از موضوع‌های مهم و حیاتی است و ما تلاش می‌کنیم تا به موقع به این مشکلات رسیدگی صورت بگیرد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، اشرف نیازی، مسئول دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در بامیان، به رسانه‌ها گفته است که این سازمان برای ۱۴۴ خانواده‌ی مغاره‌نشین در این ولایت، شهرک می‌سازد. به گفته‌ی او، این شهرک بر گستره‌ی ۶۰ جریب زمین از سوی ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان به هدف ساخت خانه برای مغاره‌نشینان داده شده است.

گفتنی است که در این دیدار، بانو کرین لین گولیک، مشاور ارشد در امور سیاسی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و سایر مسئولان بلندپایه‌ی سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: