نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان، امروز در دیدار با دانیار‌امان‌ گلدیف، وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان، بر گسترش و تقویت روابط بازرگانی میان افغانستان و قرقزستان تأکید کرده و از این کشور، خواسته است که هزینه‌ی ترانزیت کالاهای تجاری افغانستان که از طریق قرقیزستان به چین انتقال می‌یابد را کاهش دهد.

آخوندزاده‌ عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که دو طرف در این دیدار، بر افزایش دادوستدد تجاری و ایجاد اتاق مشترک تجارت افغانستان- قرقیزستان توافق کرده اند. او می‌افزاید: «با بازشدن راه جدید از راه قرقیزستان ما می‌توانیم دادوستد تجاری خود را افزایش دهیم، به زودترین فرصت به راه یک جاده و یک کمربند وصل شویم، در دیدارهای که انجام شد بیش‌تر روی موارد مختلف از جمله چه‌گونگی بازاریابی برای صنایع و معادن افغانستان بحث شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌، در دیدار با دانیار‌امان گلدیف، گفته که افغانستان آماده است کار عملی پروژه‌ی «کسا هزار» را آغاز کند. ضیا‌احمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت خارجه، می‌گوید که امیرخان متقی از قرقیزستان خواسته که سهولت‌های لازم برای بازرگانان افغان که کالاهای شان را از طریق این کشور به چین انتقال می‌دهند، افزایش دهد. او می‌افزاید: «آقای گلدیف گفت که پس از تغییرات مثبت اخیر در افغانستان، فرصت های کار مشترک در بسیاری از زمینه ها به وجود آمده، وزیر امور خارجه خواستار تسهیل در صدور ویزا، برای بازرگانان افغان برای توسعه تجارت شد.»

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز، می‌گوید که گسترش روابط تجاری میان افغانستان و قرقیزستان و ایجاد سهولت به بازرگانان افغان از سوی قرقیزستان به سود تجارت افغانستان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خیرالدین مایل، معاون این اتاق می‌گوید: «از این پس تاجران می توانند کاالاهای وارداتی افغانستان را از چین و قرقیزستان به افغانستان برسانند این خبر خوش است و امیدواری است که کالا به کم‌ترین وقت و به سهولت زیاد به افغانستان برسد.»

افغانستان اخیراً تلاش دارد براین کاهش وابستگی به تجارت از راه پاکستان، روابط تجاریش را با ایران و کشورهای آسیایی مرکزی و چین افزایش دهد.

بر اساس آمار وزارت صنعت و تجارت، میزان دادوستد تجاری افغانستان با کشورهای آسیای میانه در سال به یک میلیارد دالر می‌رسد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: