قرار است فردا (دوشنبه، ۷ حوت/۲۶ فبروری)، شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و اعضای این شورا برگزار کند. نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این نشست گزارشی از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد در باره‌ی تعیین نماینده‌ی ویژه از سوی این سازمان برای افغا‌نستان و نشست اخیر دوحه ارائه خواهد شد.

سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در این باره می‌افزاید: «در این جلسه اعضای شورای امنیت و منشی عمومی سازمان ملل متحد حضور خواهند داشت. منشی عمومی در این جلسه به تاسی از قطع‌نامه‌ی ۲۷۲۱، گزارشی را در مورد تعیین نماینده‌ی خاص و نشست اخیر دوحه به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیش‌تر از دو سال گذشته بارها در باره‌ی افغانستان نشست‌هایی برگزار کرده است و در نشست اخیر این شورا نیز قطع‌نامه‌ی ۲۷۲۱ تصویب شد که بر اساس آن بایستی نماینده‌ی ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان تعیین می‌شد.

تعیین این نماینده‌ی ویژه به دلیل اختلاف‌های موجود میان کشورها به ویژه اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، تا کنون عملی نشده است و نشست اخیر سازمان ملل متحد در دوحه نیز بی‌هیچ تصمیمی در این باره به پایان رسید.

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشست‌هایی که در بیش‌تر از دو سال گذشته برگزار کرده، نتوانسته است در باره‌ی افغانستان میان اعضای یک شورا یک اجماع به میان آورد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اکبری در خصوص این مسئله دیدگاه خود را چنین بیان می‌کند: «فکر نمی‌کنم که این نشست یک نشست مفید باشد و در آن تصمیم‌گیری‌هایی اتخاذ شود و این تصمیم‌گیری‌ها وضعیت را در افغانستان تغییر دهد. به دلیل این که یک نشست وقتی برگزار می‌شود، باید یک آجندای مشخص و هدف و برآیندی داشته باشد؛ اما بیش‌تر نشست‌های سازمان ملل این موارد را نداشته و پشت درهای بسته بدون حضور نماینده‌ای از افغانستان برگزار شده‌ است.»

گفتنی است که روز پنج‌شنبه، ۳ حوت، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، به سلام‌وطندار گفته بود که برگزاری این گونه نشست‌ها بدون حضور امارت اسلامی بی‌نتیجه خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: