مقام‌های محلی بامیان روز گذشته (دوشنبه، دهم اسد) در یک اقدام غیرمنتظره در مراسمی کار بازسازی بازار کهنۀ این ولایت را آغاز کردند؛ بازاری که در برابر پیکرۀ بودای صلصال و ساحۀ سرخ فرهنگی موقعیت دارد.

براساس قوانین حفاظت از میراث‌های تاریخی، هرگونه ساخت‌وساز در این ساحه و دیگر ساحات تاریخی بامیان ممنوع است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما مقام‌های محلی بامیان در حالی ساخت‌وساز در این ساحۀ ممنوعۀ تاریخی را آغاز کردند که عبدالله سرحدی، والی و سیف‌الرحمان محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت به رسانه‌ها گفته بودند که مطابق رهنمایی وزارت اطلاعات و فرهنگ و با مشورۀ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) این بازار را بازسازی می‌کنند.

این اقدام مقام‌های محلی بامیان با واکنش‌ها و نگرانی‌های جدی فرهنگیان نیز روبه‌رو شد. اما به تازه‌گی روزنامۀ بریتانیایی گاردین به نقل از یونسکو گزارش داده است که مقام‌های محلی بامیان هیچ‌گونه مشوره‌یی با این سازمان در زمینۀ بازسازی بازار کهنۀ این ولایت نکرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در گزارش این روزنامه آمده که یونسکو مخالف هرگونه ساخت‌وساز در ساحات تاریخی بامیان به‌ویژه در ساحۀ بازار کهنه این ولایت و اطراف پیکره‌های بودا است.

مقام‌های محلی بامیان نیز به رسانه‌ها تأیید کرده‌اند که به‌دلیل ملاحظات سازمان یونسکو، کار ساخت‌وساز در ساحۀ بازار کهنۀ این ولایت متوقف شده است. در حالی که این مقام‌ها روز گذشته می‌گفتند که براساس مشوره و رهنمایی یونسکو این بازار را بازسازی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: