وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، وقوع دو انفجار در ولایت کرمان ایران را محکوم کرده است.

این انفجارها عصر چهارشنبه، ۱۳ جدی، در حالی رخ دادند که صدها تن در مراسم چهارمین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده‌ پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در منطقه‌ی موسوم‌ به «گلزار شهدا» در کرمان شرکت کرده بودند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

رسانه‌های ایرانی به نقل از رییس اورژانس ولایت کرمان گزارش داده که در این انفجارها ۱۰۳ تن کشته و ۱۴۱ تن دیگر زخمی شده‌ اند. رییس اورژانس کرمان گفته که وضعیت شماری از زخمیان وخیم است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، امروز در حساب کاربری ایکس خود نوشته است: «وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان وقوع دو‌ انفجار در استان کرمان جمهوری اسلامی ایران را که منجر به جان‌باختن و جراحت تعدادی از شهروندان آن کشور شده، محکوم می‌کند.»

سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، گفته است که امارت اسلامی مراتب عمیق هم‌دردی و تسلیت خویش را با دولت و مردم ایران به ویژه با خانواده‌های قربانیان این رویدادها، ابراز می‌دارد.

احمد وحیدی، وزیر امور داخله‌ی ایران، گفته است که انفجار نخست ساعت ۳:۰۰ پس از چاشت و انفجار دوم ساعت ۳:۲۰ دقیقه‌ی پس از چاشت روز گذشته هنگامی رخ داد که مردم به کمک زخمیان انفجار نخست شتافتند.

وزیر داخله‌ی ایران، افزوده که بیش‌تر تلفات ناشی از انفجار دوم است. او تأکید کرده که اکنون وضعیت در شهر کرمان عادی و زیر کنترل نیروهای امنیتی این کشور است. وزیر داخله‌ی ایران، تصریح کرده است که «این‌ اقدام تروریستی با پاسخ کوبنده و مقتدرانه»ی نیروهای امنیتی ایران روبه‌رو خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است. این انفجارها با واکنش‌های گسترده‌ روبه‌رو شده است.

قاسم سلیمانی چهار سال پیش در یک حمله‌ی هواپیما‌های بی‌سرنشین امریکا در عراق کشته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: