پس از دیدارهای اخیر هیئت اوزبیکستانی با مقام‌های وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، مسئولان در این وزارت، می‌گویند که هیئت اوزبیکستانی پس از دیدار از بندرهای تجاری افغانستان، موافقت کرده است تا تجارت اوزبیکستان با پاکستان و هند از راه افغانستان، گسترش یابد.

امام‌الدین احمدی، سخن‌گوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، می‌‎گوید که هیئت اوزبیکستانی، وعده داده که به موتر‌های باربری بیش‌تری از افغانستان، برای رفت‌وآمد از راه اوزبیکستان به دیگر کشورهای آسیای میانه، اجازه‌ داده خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «روز قبل هیئت اوزبیکستان، از راه‌های ترانزیتی، بارگیری، سالنگ و حیرتان دیدن کرد. هدف اساسی اوزبیکستان این است که تمایل دارد از راه افغانستان، روابط ترانزیتی خود با هند و پاکستان را گسترش دهد. از طرف افغانستان نیز وعده شد که تمام سهولت‌ها برای ترانزیت این کشور، فراهم شود.»

احمدی، می‌افزاید که در سال گذشته، اوزبیکستان از راه افغانستان، ۷۰۰ هزار تُن کالا، به پاکستان و هند صادر کرده است.

در همین حال، مسئولان در وزارت صنعت‌و‌تجارت، می‌گویند که با توافق بر گسترش ترانزیت میان افغانستان و اوزبیکستان، مشکل بلندبودن هزینه‌ی ترانزیت و کم‌بود ویزا‌ی بازرگانان افغان برای ترانزیت کالا از راه اوزبیکستان، نیز حل خواهد شد.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گوید که گسترش ترانزیت میان افغانستان و اوزبیکستان، برای افزایش حجم تجارت افغانستان با دیگر کشورها نیز، سودمند است.

او می‌افزاید: «قبلاً ترانزیت از راه افغانستان به کشورهای دیگر داشتیم و مشکلی که داشت، فیس ترانزیت بالا بود. در این مورد توافق شد که پایین بیاید. فیس ویزا به سهولت و به وقت باید به تاجران و اجازه داده شود که به بازارهای شان دست‌رسی داشته باشند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شاکر یعقوبی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که اگر از ایجاد سهولت‌ها در ترانزیت میان اوزبیکستان و افغانستان، به گونه‌ی درست کار گرفته شود، گسترش روابط ترانزیتی، برای هر دو کشور سودمند خواهد بود. او می‌افزاید: «همان قسم که اوزبیکستان تلاش دارد با استفاده از راه ترانزیت افغانستان، خود را به کشورهای هند و پاکستان برساند، افغانستان نیز باید تلاش کند با استفاده از این کشور به بازارهای چین و روسیه و کشورهای اروپایی راه پیدا کند.»

گفتنی ا‌ست که هیئت اوزبیکستانی، شنبه‌ی همین هفته، به هدف بحث روی گسترش روابط تجاری و ترانزیتی به افغانستان آمده بود که پس از دیدار با وزارت‌خانه‌های مختلف و تأکید روی توسعه‌ی حمل‌ونقل، ترانزیت و هم‌کاری‌های دوجانبه میان کابل و تاشکند، روز گذشته به پایان رسید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: