Asset 1SWN

آخرین یهودی افغانستان به اسرائیل می‌رود

Emran Feroz for Foreign Policy

زبولن سمنتف، تنها یهودی باقی‌مانده در افغانستان گفته است از ترس این‌که تعهد نظامیان آمریکایی مبنی بر ترک این کشور خلائی ایجاد کند که توسط گروه‌های تندروی مانند طالبان پر شود، به اسرائیل می‌رود.

سمنتف که یگانه نگه‌بان کنیسه یا پرستش‌گاه یهودیان در کابل است به عرب‌نیوز گفته که در اسرائیل از تلویزیون اوضاع را دنبال می‌کند تا آگاه شود که در افغانستان چه رخ می‌دهد.

بدون حضور او، یگانه کنیسۀ یهودیان در پایتخت بسته خواهد شد و دوره‌یی از زنده‌گی یهودیان در افغانستان که به باور محققان کم‌ازکم ۲۰۰۰ سال پیش آغاز شده، پایان خواهد یافت.

به گزارش عرب‌نیوز همسر و دو دخترسمنتف از سال ۱۹۹۸ میلادی در اسرائیل زنده‌گی می‌کنند. اما سمنتف، افغانستان را ترک نکرد و در چندین دهه خشونت و آشوب سیاسی، از جمله در رژیم طالبان و جنگ این گروه با آمریکا در این کشور اقامت گزید. او به عرب‌نیوز گفت: «من موفق شدم مانند شیر یهودیان از کنیسه کابل محافظت کنم.»

زبولن سمنتف، فروشندۀ فرش و جواهرات در هرات به دنیا آمده است.

پس از ایجاد دولت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ میلادی، حدود ۵ هزار یهودی افغانستانی، از افغانستان به اسرائیل رفتند. شماری دیگر نیز، در سال ۱۹۷۹ و به دنبال حملۀ نیروهای شوروی سابق، افغانستان را ترک کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام