مسئولان در وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت سرپرست، می‌گویند که افغانستان و پاکستان برای رفت‌وآمد موترهای باربری میان دو کشور، روی یک مکانیزم مشترک به تفاهم رسیده اند.

امام‌الدین احمدی، سخن‌گوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی، امروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) به سلام‌وطندار می‌گوید که افغانستان و پاکستان به گونه‌ی موقت تفاهم کرده اند که به رانندگان موترهای باربری تجارتی یک‌دیگر، سند موقت رفت‌وآمد صادر کنند.

احمدی، می‌افزاید: «سند مذکور به افغان‌ها در سفارت پاکستان در کابل و کنسول‌گری این کشور در کندهار توزیع می‌شود و به پاکستانی‌ها، این سند در دفتر اتشه‌ی ترانسپورتی افغانستان در پشاور و کویته داده می‌شود. ما از رانندگان موترهای باربری می‌خواهیم که تا ۱۲ جوزا اسناد مورد نیاز خود را در این وزارت طی مراحل کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت سرپرست، هشدار می‌دهند که پس از ۱۲ جوزا، رانندگان موترهای باربری نمی‌توانند بدون سند تازه به این دو کشور رفت‌وآمد کنند.

در همین حال، مسئولان اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گویند که صدور سند موقت به رانندگان موترهای باربری، سبب ایجاد تسهیلات در روند حمل‌ونقل کالاهای بازرگانی میان دو کشور می‌شود.

نقیب‌الله صافی، رییس اجرایی اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گوید که تطبیق مکانیزم جدید سبب رشد تجارت دوجانبه خواهد شد.

او می‌افزاید: «ما فکر می‌کنیم که در روند تجارت با پاکستان مشکلات ترانسپورتی زیاد داریم و اگر تطبیق شود، زیاد مشکلات ما حل می‌شود و ما فکر می‌کنیم که بر رشد تجارت دوجانبه بیش‌تر خوب است. ما از رانندگان موترهای باربری می‌خواهیم که این سند را بگیرند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، با استقبال از امضای این تفاهم‌نامه‌ی موقت، می‌گویند که این مکانیزم سبب می‌شود تا موترهای باربری حمل‌ونقل کالاهای بازرگانی میان افغانستان و پاکستان، به گونه‌ی قانونی رفت‌وآمد کنند.

خیرالدین مایل، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «ما به این خرسند هستیم که بدون مجوز و غیرقانونی حرکت‌کردن وسایط به کشورهای همسایه بهتر است که با دریافت اجازه‌نامه‌ی موقت، قانون‌مند تردد کنند و مشکل هم در مرز نداشته باشیم.»

گفتنی است که سال گذشته‌ی خورشیدی، مرزبانان پاکستانی چندین بار گذرگاه تورخم را به روی رانندگان موترهای باربری افغانستان به دلیل نداشتن گذرنامه و ویزا بسته بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: