به دنبال تصمیم حکومت امارت اسلامی مبنی بر توقف فعالیت تمامی نهادهای سویدن در افغانستان در اعتراض به آتش‌زدن نسخه‌ای از قرآن‌کریم در این کشور، ما در این گزارش به فعالیت‌های کمیته‌ی سویدن برای افغانستان پرداخته‌ایم.

کمیته‌ی سویدن برای افغانستان، از نهادهای مهم خارجی در افغانستان است که در بخش‌های گونه‌گون در ۱۴ ولایت فعالیت دارد. ارائه‌ی خدمات بهداشتی به مردم، از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت کمیته‌ی سویدن برای افغانستان، است.

بر اساس معلوماتی که در وبسایت این کمیته پخش شده ‌است، ۱.۷ میلیون تن در افغانستان در جریان سال ۲۰۲۱ از مرکزهای بهداشتی مرتبط به این نهاد، خدمات درمانی دریافت کرده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آموزش‌وپرورش، از دیگر بخش‌های فعالیت کمیته‌ی سویدن برای افغانستان است که این کمیته در این بخش برای ۱۰۴ هزار تن که ۵۹ درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند، در سال ۲۰۲۱ زمینه‌ی آموزش را فراهم کرده ‌است.

همین گونه، این کمیته در وبسایتش اعلام کرده که به ۴۲ هزار کودک دارای معلولیت و ۸۸ هزار تن دیگر در روستاهای افغانستان خدمات آموزشی و حمایت‌های دیگر ارائه کرده ‌است.

در کنار این، کمیته‌ی سویدن برای افغانستان، پروژه‌های توسعه‌ای بسیاری را به ارزش میلیون‌ها افغانی نیز تطبیق کرده‌ است.

هرچند مسئولان در کمیته‌ی سویدن برای افغانستان برای ارائه‌ی جزئیات بیش‌تر در باره‌ی این تصمیم امارت اسلامی و تأثیرات توقف فعالیت این کمیته در افغانستان به سلام‌وطندار اطمینان داد؛ اما تا زمان نوشتن این گزارش وضاحت این کمیته به ما نرسید.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، امارت اسلامی می‌گوید تا زمانی که سویدن از مسلمانان بابت سوختاندن نسخه‌ی قرآن‎‌کریم پوزش نخواهد، فعالیت‌هایش در افغانستان متوقف خواهد ماند.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «تا زمانی که از این عمل شوم کشور سویدن از مسلمان طلب عفو نشود، امارت اسلامی به توقف تمامی فعالیت‌های کشور سویدن در افغانستان امر می‌دهد.»

گفتنی است که کمیته‌ی سویدن برای افغانستان نزدیک به شش هزار کارمند رسمی دارد و در صورت توقف فعالیت این کمیته، سرنوشت این‌ شمار از کارمندان این نهاد چه خواهد شد، هنوز روشن نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: