نیلز اشمید، سخن‌گوی حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری نخست‌وزیر کنونی این کشور، خواستار برقراری روابط دیپلماتیک با امارت اسلامی و بازگشایی سفارت آلمان در کابل شده است. او، در مقاله‌ای به روزنامه‌ی «تاگس اشپیگل» نوشته که وضع تحریم‌های طولانی‌مدت به نفع هیچ طرف نیست و به حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان پایان نمی‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سخن‌گوی حزب سوسیال دموکرات آلمان، بر بازنگری سیاست‌های کشورش در برابر امارت اسلامی تأکید کرده و افزوده که این موضوع نباید به عنوان به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست در افغانستان پنداشته شود. «فرستادن دیپلمات‌ها تنها راهی است که می‌توانیم تصویر دقیق و شفاف خود را از وضعیت کشور به دست آوریم. تحریم یک‌ساله به هیچ کس کمکی نخواهد کرد و به حکومت امارت اسلامی پایان نخواهد داد.»

در سوی دیگر، حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، با استقبال از مطرح‌شدن موضوع بازگشایی سفارت آلمان در کابل، می‌گوید که امارت اسلامی آماده‌ی ازسرگیری روابط دیپلماتیک با آلمان است. او می‌افزاید: «اگر آلمان بخواهد دیپلمات‌های خود را به افغانستان بفرستد، امارت اسلامی در این راستا زمینه‌سازی خواهد کرد؛ اگر روابط دیپلماتیک برقرار شود، درک متقابل نیز افزایش خواهد یافت.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

حکومت آلمان و وزارت خارجه‌ی این کشور تا اکنون در این باره چیزی نگفته است. سخن‌گوی حزب سوسیال دموکرات آلمان، این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که این کشور در آگست ۲۰۲۱ هم‌زمان با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، سفارتش را در کابل بست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: