Asset 1SWN

سفارت فرانسه در کابل خواستار توقف جنگ در افغانستان شد

Helmand

با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه، جنگ در کشور شدت گرفته و در جریان درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان تلفات زیادی به نظامیان و غیرنظامیان وارد شده است.

هرچند طالبان وعده داده بودند که به بزرگ‌ شهرهای افغانستان حمله نمی‌کنند؛ اما این گروه حملات‌شان را در بسیاری از ولایت‌ها شدت بخشیده‌اند. حملۀ طالبان بر شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند و حمله به نیروهای امنیتی در ولسوالی بهارک ولایت تخار که تلفات سنگینی در پی داشت، مثال‌های بارزی از شدت حملات این گروه است.

افزایش حملات طالبان واکنش‌ حکومت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش را به دنبال داشته است. سفارت فرانسه در کابل حملات طالبان بر نیروهای امنیتی را غیرقابل پذیرش خوانده و خواستار توقف جنگ از سوی این گروه شده است.

سفارت فرانسه در کابل امروز (پنج‌شنبه، اول عقرب/آبان) در صفحۀ توییترش نگاشته است: «طالبان به خشونت‌های غیرقابل پذیرش ادامه می‌دهند و مردم افغانستان هر روز از جنگ رنج می‌برند. روز گذشته ده‌ها نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان کشته شدند. حملات طالبان در هلمند منجر به بی‌جاشدن ۴۰ هزار غیرنظامی شده است.  طالبان باید به حملات‌شان پایان دهند و در راه ایجاد صلح همکاری کنند.»

رئیس جمهور غنی نیز روز گذشته گفت که جنگ طالبان دلیل شرعی ندارد و این گروه در میدان جنگ پیروز نخواهند شد.

شماری از آگاهان سیاسی به این باوراند که طالبان با تشدید جنگ در پی امتیازگیری و تحمیل خواسته‌های‌شان بر حکومت افغانستان هستند.

با تشدید حملات طالبان، پیشتر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز در توییتی نگاشته بود که افزایش خشونت‌ها از سوی این گروه قابل پذیرش نیست. آقای خلیلزاد در این توییت از بازبینی مواد تفاهم نامۀ آمریکا و طالبان خبر داده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام