هم‌زمان با نزدیک‌شدن به پایان سال روان خورشیدی، وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی در هم‌آهنگی با اداره‌ی ملی امتحانات آزمون سراسری دوره‌ی تخصص دانش‌جویان رشته‌ی پزشکی را با حضور شماری از بانوان در کابل برگزار کرد.

مسئولان در وزارت صحت عامه، امروز (دوشنبه، ۲ دلو) در یک نشست خبری در کابل، می‌گویند که در این آزمون ۶۲۲۰ دانش‌جو شرکت کرده و از این میان ۱۲۰۰ تن آنان بانوان اند.

محمدعمر حیدر، رییس بخش اکمال تخصص وزارت صحت عامه، می‌گوید‌ که از میان این شمار دانش‌جو ۴۶۵ دانش‌جو برای سپری‌کردن دوره‌ی تخصص، در شماری از شفاخانه‌های کشور جذب خواهند شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «از جمع این اشتراک‌کننده‌ها، ۴۶۵ تن آن‌ها با توان و لیاقت خود و بدون دخالت هیچ کسی جذب خواهند شد. در ۲۶ شفاخانه‌ ما برنامه‌های تخصصی داریم. پروسه‌ی امتحان کامل شفاف است و بر اساس شناخت کسی جذب نخواهد شد.»

در همین حال، عبدالباقی حقانی، رییس اداره‌ی ملی امتحانات، می‌گوید که پس از دهه‌ها جنگ در کشور، اکنون فرصت این فراهم شده است که افغانستان در بخش‌های گونه‌گون به خودکفایی برسد.

او می‌افزاید: «جای بسیار خوشی است که در افغانستان باز هم فرصتی مهیا شده است که نسل جوان ما در میدان علمی یک گام مثبت را برمی‌دارد. تمام کشورهایی که در جهان اند، موفقیت و پیش‌رفت آنان پیش‌رفت در میدان علم است. حالا بزرگان امارت اسلامی به این فکر هستند و تلاش دارند تا کشور را در هر بخش به خودکفایی برسانند.»

با این حال، اشتراک‌کنندگان آزمون دوره‌ی تخصص، برگزاری این آزمون را در بخش طبابت در کشور اثرگذار می‌دانند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مصطفا شریفی، یکی از اشتراک‌کنندگان این آزمون، می‌گوید: «قسمی که خود تان در جریان هستید‌، بعد از یک یا یک‌ونیم سال این امتحان برگزار می‌شود. خیلی خرسند هستیم از این که دوباره این امتحان برگزار شده و به شکل بسیار شفاف برگزار شده است. وزارت صحت عامه باید ظرفیت شفاخانه‌ها را بیش‌تر کند.»

محمدنور، یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان این آزمون، نیز می‌گوید: «برگزاری این امتحان خیلی تأثیرگذار است و بدون این هیچ راه دیگری نیست که ما در شفاخانه‌های افغانستان دوره‌ی تخصص را سپری کنیم. اگر این تخصص نباشد، تداوی بیماران در جامعه سخت می‌شود.»

آزمون دوره‌ی تخصص در افغانستان از ۴۰ سال به این سو برگزار می‌شود و با حاکمیت امارت اسلامی این دومین باری است که آزمون دوره‌ی تخصص در کشور برگزار می‌شود.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: