Asset 1SWN

ادامۀ خشونت‌ها هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح غیرقابل پذیرش است

EsybJ7kXIAMhM0j

آنگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که ادامۀ خشونت‌ها هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح غیرقابل پذیرش است.

ارگ ریاست‌جمهوری امروز با پخش خبرنامه‌یی اعلام کرده که بانو مرکل این گفته‌ها را شام روز گذشته (چهارشنبه، هشتم دلو/بهمن) با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور از طریق ویدیوکنفرانس مطرح کرده است.

بر پایۀ خبرنامه، نخست‌وزیر آلمان با تأکید بر برقراری آتش‌بس در افغانستان گفته است: «این غیرقابل پذیرش است که هم مذاکرات و هم خشونت‌ها ادامه داشته باشد و به مردم آسیب برسد.»

بانو مرکل هم‌چنان گفته است که آلمان از یک افغانستان مستقل و مترقی که در آن نظام دموکراتیک مسلط باشد، پشتی‌بانی می‌کند. او تأکید کرده است که تلاش‌های کشورهای کمک‌کنندۀ افغانستان باید موجب تأمین صلح و ثبات در افغانستان شود. مرکل هم‌چنان افزوده که کشورش به‌خاطر ادامۀ کمک‌ها به افغانستان متعهد است.

از سوی هم، براساس خبرنامۀ ریاست‌جمهوری، دو طرف در مورد نشست وزیران دفاع ناتو که در ماه فبروری برگزار می‌شود، تأثیر آن بر گفت‌وگوهای صلح و تداوم پشتی‌بانی از افغانستان به‌ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی در این کنفرانس نیز بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. همین‌گونه دو طرف در مورد گسترش روابط تجارتی میان دو کشور نیز صحبت کرده‌اند.

رئیس‌جمهور غنی با قدردانی از کمک و هم‌کاری آلمان در عرصه‌های گونه‌گون در کشور گفته است که افغانستان از تمامی امکانات به‌خاطر گسترش هم‌کاری‌های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور استفاده خواهد کرد.

آقای غنی افزوده است که افغانستان ایجاد دهلیز هوایی میان دو کشور را بررسی می‌کند تا تولیدات افغانستان به‌ویژه میوۀ تازه و خشک به بازارهای آلمان برسد. ریاست‌جمهوری گفته است که نخست‌وزیر آلمان نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام