یک منبع معتبر در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید چندین دور گفت‌وگوها میان امارت اسلامی و مهدی مجاهد، فرمانده هزاره‌تبار امارت اسلامی، در ولایت سرپل  تاکنون به نتیجه نرسیده است.

به گفتۀ منبع، دور تازۀ گفت‌وگوها قرار است امروز (سه‌شنبه، سی‌ویکم جوزا)، آغاز شود. منبع می‌افزاید که تلاش‌ها در زمینه جریان دارد و امارت اسلامی می‌خواهد به تنش‌ها از هر راه ممکن پایان دهد. برگشت مهدی مجاهد به کابل و پذیرش خواست‌های امارت اسلامی، هدف این گفت‌وگوها عنوان شده است.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های بلخاب و سانچارک ولایت سرپل می‌گویند که وضعیت در این دو ولسوالی به حالت نظامی درآمده است. به گفتۀ باشنده‌گان، اگر گفت‌وگوها به نتیجه نرسد، جنگ خونین میان دو طرف رخ خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شماری از باشنده‌گان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل که به مرکز این ولایت آمده‌اند، می‌گویند وضعیت جاری در بلخاب نگران‌کننده است. آنان می‌افزایند که جبهه‌های مخالف از سوی مهدی مجاهد و امارت اسلامی در برابر یک‌دیگر لشکرآرایی دارند.

زهرا، یک تن از باشنده‌گان ولسوالی بلخاب که با خانواده‌اش به مرکز سرپل آمده است، به سلام‌وطندار می‌گوید اگر وضعیت جاری در بلخاب به حالت عادی برنگردد و زمینۀ گفت‌وگوها میان طرف‌ها فراهم نشود، افغانستان بار دیگر به سوی جنگ‌های داخلی می‌رود.

به گفتۀ او، هم‌اکنون رفت‌وآمد به ولسوالی بلخاب دشوار شده است و هر دو جناح در مناطق زیر تسلط‌شان قیودات امنیتی وضع کرده‌اند.

یکی دیگر از باشنده‌گان ولسوالی بلخاب که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، نیز می‌گوید باشنده‌گان این ولسوالی با پشتی‌بانی باشنده‌گان چندین ولایت دیگر، از مهدی مجاهد خواسته‌اند که در برابر جهبۀ مخالف بجنگد.

به گفتۀ او، رفت‌وآمد هیأت امارت اسلامی به بلخاب نیز تاکنون بی‌نتیجه پایان یافته است. در همین حال، شماری از بزرگان قومی سرپل از پیامدهای ناگوار وضعیت جاری در ولسوالی بلخاب ابراز نگرانی می‌کنند.

به گفتۀ بزرگان قومی، اختلافات میان مهدی مجاهد و امارت اسلامی که دوستان دیرینه و دشمنان کنونی به شمار می‌روند، به‌طور جدی بالا گرفته است.

عبدالخبیر، یک تن از بزرگان قومی سرپل، می‌گوید: «اختلافات میان مهدی مجاهد و امارت اسلامی در بامیان شکل گرفت و در بلخاب سرپل به دشمنی تبدیل شد. ‌اکنون هر دو طرف در برابر هم‌دیگر از ولایت‌های مختلف نیروی جنگی جذب می‌کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با تلاش‌های پی‌هم موفق نشدیم دیدگاه مسئولان محلی سرپل را در پیوند به وضعیت امنیتی این ولایت و تنش‌های اخیر به‌دست بیاوریم.

بر بنیاد اطلاعاتی که سلام‌وطندار از منابع به‌دست آورده است، هم‌اکنون صدها جنگ‌جو از سوی امارت اسلامی در ولسوالی سانچارک و صدها جنگ‌جوی دیگر از سوی مهدی مجاهد در ولسوالی بلخاب در حالت آماده‌باش قرار دارند و برخی از چرخ‌بال‌های وزارت دفاع هم وارد مرکز این ولایت شده است.

بر بنیاد اطلاعات، در کنار آرایش قدرت نظامی، دو طرف یک هیأت گفت‌وگوکننده را هم  امروز شکل داده‌اند تا بدون درگیری به تنش‌های کنونی پایان دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: