کار ساخت «قصر ملی افغان»، بزرگ‌ترین پروژه‌ی تعمیراتی در کابل، روز گذشته (یک‌شنبه، ۷ عقرب) در مراسمی پس از دو سال توقف دوباره آغاز شد.

این قصر در ساحه‌ی «دهمزنگ» شهر کابل قرار دارد و کار ساخت آن از سوی شرکت انکشاف ملی و بانک ملی افغان، از سر گرفته شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان پروژه‌ی ساخت قصر ملی افغان، می‌گویند که ۳۷ درصد کار ساخت این قصر دو سال پیش تکمیل شده بود و قرار است بیش از ۶۰ درصد کار آن نیز در سه سال آینده تکمیل شود.

محمدمیرویس ارغندیوال، رییس تصدی خانه‌سازی شرکت انکشاف ملی یا سازنده‌ی این قصر، می‌گوید که هزینه‌ی مجموعی ساخت این ساختمان ۱۳ طبقه‌ای، دو میلیارد افغانی است.

او می‌افزاید: «این قصر در ۱۳ طبقه ساخته می‌شود؛ سه طبقه‌ی آن تجارتی و ۱۰ طبقه‌ی دیگر آن رهایشی است. ۱۰ منزل ۴۳۰ آپارتمان است و ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تن بعد از تکمیل کار این قصر، در این‌ جا زندگی خواهند کرد. کار ساخت آن تا سه سال دیگر تکمیل می‌شود.»

از سوی دیگر، شاکر جلالی، رییس بانک ملی افغان یا تمویل‌کننده‌ی این پروژه، می‌گوید که دلیل توقف دوساله‌ی کار ساخت این قصر، ایجاد یک دسته تغییرات اساسی در این ساختمان بوده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «این پروژه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌ها است. در ۱۳۸۹ که کارش آغاز شد، اول بانک ملی افغان با شرکت اونکس قرارداد ساختش را داشت؛ اما اختلافات حقوقی با شرکت اونکس به میان آمد. به همین دلیل، دو سال توقف آمد، کاستی‌ها و کمی‌هایی که این پروژه داشت، در جریان توقف رویش کار صورت گرفت. ان‌شاءالله تا سال ۱۴۰۵ کار این پروژه تکمیل می‌شود.»

شرکت‌کنندگان این برنامه، با استقبال از آغاز دوباره‌ی کار ساخت قصر ملی افغان، می‌گویند که با تکمیل‌شدن کار ساخت این قصر، خانواده‌های زیادی از بی‌سرپناهی و زندگی در خانه‌های کرایی، رهایی خواهند یافت.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: