دور دوم همایش فرهنگی و جشنواره‌ی بزرگ قرعه‌کشی سالانه‌ی کتاب، روز گذشته (دوشنبه، ۲۲ جوزا)، از سوی کتاب‌فروشی «مومنی» در هرات، برگزار شد.

برگزارکنندگان این جشنواره، می‌گویند که بیش از پنج هزار تن در قرعه‌کشی سالانه‌ی کتاب اشتراک کرده اند که برای فرد اول ۱۰۰ هزار افغانی، فرد دوم ۵۰ هزار افغانی، فرد سوم ۲۵ هزار افغانی و برای فرد چهارم ۱۵ هزار افغانی پول نقد به قید قرعه توزیع شده است.

عبدالله مومنی، مسئول برگزاری جشنواره‌ی قرعه‌کشی سالانه‌ی کتاب، به سلام‌وطندار می‌گوید که این جشنواره به منظور رشد کتاب‌خوانی و نهادینه‌شدن فرهنگ مطالعه در هرات، برگزار شده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید که سال گذشته، حدود هفت نمایش‌گاه کتاب را در هرات برگزار کرده اند. «ما باید بتوانیم جایگاه کتاب را در میان مردم زنده کنیم. امیدوارم که توانسته باشم دین خود را ادا کنم. در سال گذشته، تمام خریداران کتاب شامل قرعه‌کشی شده اند.»

در همین حال، شماری از فرهنگیان در هرات، می‌گویند هرچند کتاب‌خوانی، رشد و شکوفایی گذشته‌اش را ندارد؛ اما برگزاری چنین همایش‌ها می‌تواند جایگاه کتاب را در میان مردم زنده نگه‌ دارد.

عبدالهادی قانع، یکی از فرهنگیان در هرات، می‌گوید که در سال‌های اخیر، برای فرهنگ‌سازی مطالعه و جایگاه کتاب در هرات، کاری انجام نشده است.

او می‌افزاید: «این چنین برنامه‌ها خوش‌بختانه می‌تواند جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی را در میان نسل جوان اعاده کند و جوانان را تشویق می‌کند که به کتاب‌خوانی رجوع کنند.»

از سویی هم، مسئولان در ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هرات، می‌گویند که تلاش دارند تا با برگزای برنامه‌های متعدد، فرهنگ کتاب‌خوانی را در میان جوانان رشد دهند.

حمیدالله غیاثی، آمر فرهنگ و هنر در ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هرات، تأکید می‌کند که این ریاست متعهد است تا از کارها و برنامه‌های فرهنگی، به گونه‌ی همه‌جانبه پشتیبانی کند.

غیاثی، می‌افزاید: «ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هرات از آن جایی ‌که از نامش پیدا است، برای توسعه و اعتلای فرهنگ کار می‌کند و ما برنامه‌های متعددی روی دست داریم که یکی پی دیگری، به اجرا درمی‌آید.»

در سوی دیگر، شماری از اشتراک‌کنندگان در جشنواره‌ی قرعه‌کشی سالانه‌ی کتاب، می‌گویند که کتاب را به خاطر قرعه نه؛ بل برای رشد معلومات خود گرفته اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالله نوری، اشتراک‌کننده، می‌گوید: «در هر ماه حدود یک یا دو جلد کتاب خریداری و مطالعه می‌کنم. در این برنامه هم حدود ۱۵ قرعه دارم.»

عبدالاحد نوری، دیگر اشتراک‌کننده‌ در این جشنواره، نیز می‌گوید: «من قبلاً مطالعه نمی‌کردم و هیچ علاقه‌ای به کتاب نداشتم؛ ولی از وقتی که گفتند کتاب بخرید و شامل قرعه‌کشی شوید، چند جلد کتاب خریدم. حالا علاقه‌مند به مطالعه شده‌ام.»

همایش فرهنگی و جشنواره‌ی قرعه‌کشی سالانه‌ی کتاب، در حالی در هرات برگزار شده که در نزدیک به دو سال پسین، علاقه‌ی افراد به ویژه جوانان، به مطالعه کاهش یافته است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: