رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که هیأتی از امارت اسلامی برای گفت‌وگو دربارۀ مسائل مرزی مورد اختلاف میان افغانستان و ایران، روز گذشته وارد تهران شده است.

خبرگزاری تسنیم گفته که قرار است این هیأت به رهبری سعدالله بلوچ، رئیس ادارۀ هم‌کاری‌های امنیتی و امور مرزی وزارت خارجۀ امارت اسلامی، در هفتمین اجلاس کمیسیون عالی مرزی میان ایران و افغانستان، شرکت و با هیأت ایرانی گفت‌وگو کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در این هیأت سعدالله بلوچ را ۱۴ تن دیگر از وزارت‌خانه‌های دفاع، امور داخله، انرژی و آب، امور خارجه و امور سرحدات و قبایل افغانستان هم‌راهی می‌کنند.

تسنیم افزوده است که در هفتمین اجلاس کمیسیون عالی مرزی میان ایران و افغانستان، مسائل مختلف مرزی میان دو کشور حل‌وفصل می‌شود.

وجود برخی مشکلات مرزی و ایجاد هماهنگی بیش‌تر برای مبارزه با قاچاق موادمخدر و انسان و هم‌چنین مبارزۀ مشترک با فعالیت گروه‌های غیرقانونی در مرزهای مشترک از دیگر مسائلی‌اند که قرار است در این اجلاس بحث و منجر به توافقات اساسی میان تهران و کابل شود.

مسئولان امارت اسلامی تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند. این در حالی‌ست که عصر سه‌شنبۀ هفتۀ جاری، میان نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان ایرانی در مرز «میلک» ولایت نیمروز درگیری رخ داد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

منابع محلی به سلام‌وطندار گفتند که این درگیری در پی تیراندازی مرزبانان ایرانی بر یک کودک افغان که در حال جمع‌آوری زباله‌ها بوده، رخ داده است.

رسانه‌های ایرانی نیز گزارش دادند که در این درگیری محمد صیادی، یک تن از مرزبانان آن کشور، کشته شده است. پیش از این نیز نیروهای امارت اسلامی با مرزبانان ایران و برخی دیگر از کشورهای همسایه درگیر شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: