حدود دو ماه پس از تصرف کامل افغانستان توسط امارت اسلامی، مردم هنوز گه‌گاهی با شلیک‌های شبانه نفس در سینه حبس می‌کنند و نگران از وقوع جنگ دیگری، منتظری خبری می‌مانند که چه اتفاقی افتاده است.

باشنده‌گان شهر قلعۀنو، مرکز ولایت بادغیس، با نگرانی از شلیک‌هایی که شبانه توسط نیروهای امارت اسلامی صورت می‌گیرد، می‌گویند که شلیک‌های گروهی شبانه، از یک‌سو زمینۀ سوءقصد در خصومت‌های شخصی را افزایش داده است و از سویی در کنار تهدید جان مردم بی‌گناه، سبب افزایش ترس و مشکلات روانی در کودکان می‌شود.

محمد، یک تن از باشنده‌گان بادغیس، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار در اعتراض به شلیک‌های شبانه در شهر قلعۀنو، از مسئولان امارت اسلامی در این ولایت می‌خواهد که جلو این کار نیروهای‌شان را بگیرند. «فیرهای/شلیک‌های شبانه خیلی نگران‌کننده است و توسط این افراد زیادی می‌توانند سوءقصد انجام دهند. خواهش ما این است که جلو این فیرها را بگیرند تا دیگر این فیرها صورت نگیرد و مردم در آرامش استراحت کنند.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

استفاده از سلاح، بخشی از هویت چند دهۀ پسین مردم افغانستان بوده است. تا اندازه‌یی که مردم مراسم شادی‌شان را نیز با گلوله جشن می‌گیرند؛ از پیروزی در مسابقۀ فوتبال، جشن‌گرفتن روزهای مناسبتی و حتی برگزاری مراسم عروسی یا نوزادی که چشم به جهان می‌گشاید. گلوله‌یی که در جهانی دیگر، نماد خشونت است و در افغانستان تلفیقی از خشونت و شادی را با خود حمل کرده است.

اکنون که ظاهراً جنگ تمام شده و امارت اسلامی مردم را از تأمین امنیت‌شان اطمینان داده است، شلیک‌های شبانه که هر از گاهی در برخی از شهرها صورت می‌گیرد، خبر تلخ برگشت جنگ را به مردم می‌رساند.

حامد، باشدۀ شهر قلعۀنو که شلیک‌های بی‌هدف شبانه خوابش را از او گرفته است می‌گوید، «فیر می‌شود، خیلی می‌ترسیم جنگ می‌شود، ما می‌ترسیم خیلی، خواهش ما همین است که جلو فیرها را بگیرند! دیگر فیر نکنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

برخی از فعالان مدنی در بادغیس، در اعتراض به آن‌چه شلیک‌های بی‌دلیل شبانه از سوی نیروهای امارت اسلامی می‌خوانند، می‌گویند که این وضعیت سبب نگرانی مردم شده است و اختلال‌های روانی را برای کودکان و نوجوانان به‌دنبال دارد.

محمدفهیم هاشمی، فعال مدنی در بادغیس، با ابراز نگرانی از شلیک‌هایی که شب‌هنگام خواب باشنده‌گان شهر قلعۀنو را هدف می‌گیرند، می‌گوید که مردم به قدر کافی از صدای گلوله ترسیده‌اند و نباید دولت سبب ترس بیش‌تر مردم شود.

در  همین حال، عبدالستار، مسئول امنیتی امارت اسلامی در بادغیس می‌گوید که آنان به هیچ فردی از افرادشان اجازۀ شلیک‌های بی‌مورد را نداده‌اند. او می‌گوید، با کسانی که دست به شلیک‌های بی‌هدف می‌زنند، برخورد جدی صورت می‌گیرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که به گفتۀ باشنده‌گان بادغیس، چندی پیش یک تن در این ولایت هدف شلیک‌های بی‌هدف نیروهای امارت اسلامی قرار گرفته و جان خود را از دست داده است.

ماه گذشته، به‌دلیل شلیک‌های شادیانۀ نیروهای امارت اسلامی در ولایت‌های مختلف کشور به‌خاطر تصرف پنجشیر، محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی، در یک پیام صوتی به نیروهایش دستور داد که گلوله‌ها سرمایۀ ملی‌ست و با کسانی که بدون هدف آن را شلیک می‌کنند، برخورد جدی صورت خواهد گرفت. با آن‌که در نتیجۀ شلیک‌های نیروهای امارت اسلامی در آن شبانه‌روز چندین تن در کابل و برخی ولایت‌های دیگر کشته و زخمی شدند، اما در پیام سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی، اشاره‌یی به امکان کشته و زخمی‌شدن مردم نشده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: