باشندگان کابل، هنوز حمله‌ی مرگ‌بار بر مرکز آموزشی کاج را از یاد نبرده اند که بامداد امروز، با صدای انفجار دیگری از جا تکان خوردند. خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، وقوع انفجاری در مربوطات حوزه‌ی دوم امنیتی شهر کابل را تأیید می‌کند؛ اما می‌گوید که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است. به گفته‌ی آقای زدران، انفجار ناشی از مواد جاسازی‌شده‌ی کنارجاده‌ای بوده است.

بامداد روز جمعه نیز، مرکز آموزشی کاج در غرب کابل هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفته بود که تلفات درشتی بر جا گذاشت. دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، روز گذشته در تویترش نوشته که تلفات حمله بر مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب کابل، به ۵۳ کشته و ۱۱۰ زخمی رسیده است.

در همین حال، بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، در ده رویداد انتحاری و انفجاری در بیش‌تر از یک ماه پسین در ولایت‌های بدخشان، تخار، بلخ، هرات، ننگرهار و کابل، ۹۰ تن کشته شده و ۲۲۱ تن دیگر زخم برداشته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عصر یک‌شنبه، ۳ میزان، انفجار ماین کنارجاده‌ای در نزدیکی شهرداری فیض‌آباد واقع «شهر کهنه»‌ی بدخشان، یک کشته و سه زخمی بر جای گذاشت.

قابل یادآوری‌ است که این رقم، شمار کلی رویدادهایی نیست که در سراسر افغانستان رخ داده؛ بل این تنها رویدادهایی است که در رسانه‌ها همگانی و از سوی سلام‌وطندار نیز پوشش داده شده است.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل نظامی افغانستان با نگرانی از افزایش ناامنی در این کشور، به سلام‌وطندار می‌گویند که نهادهای امنیتی در کشف چنین حمله‌هایی، دچار ضعف استخباراتی اند.

صادق شینواری، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید: «در چند انفجار که در کشور رخ داده، نشان می‌دهد که نهادهای امنیتی در تأمین امنیت ضعف استخباراتی و کشفی دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

صبح شنبه، ۲۶ سنبله، در نتیجه‌ی انفجار بمب دستی داخل یک صرافی در ساحه‌ی «بازار صرافی» شهر تالقان، یک تن کشته شد و دو تن زخمی شدند.

از سویی هم، بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی وزارت داخله، می‌گوید که نیروهای امنیتی برای تأمین هرچه ‌بیش‌تر امنیت، تلاش می‌کنند. «دشمنان در کمین هستند، هر لحظه از خلاها استفاده می‌کنند و نیروهای امنیتی در پی بازداشت آنان هستند. ما برای تأمین امنیت بیش‌تر تلاش می‌کنیم.»

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل بر اساس گزارش‌های یوناما، گفته که از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲، در یک سالی که امارت اسلامی بر افغانستان حاکم شده، ۲ هزار و ۱۰۶ رویداد مختلف در این کشور رخ داده که ۷۰۰ کشته و یک هزار و ۴۰۶ زخمی بر جای گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: