وزارت امور خارجه‌ی فرانسه، روز دوشنبه، ۵ جدی، با پخش بیانیه‌ای تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی در افغانستان را، محکوم کرده و گفته که این تصمیم «غیرقابل تحمل» است.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه، در بیانیه‌ای گفته است: «این تصمیم به طور جدی مانع ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه می‌شود.» وزیر خارجه‌ی فرانسه، این تصمیم امارت اسلامی را به زیان مردم افغانستان توصیف کرده و افزوده است که بسیاری از زنان کار می‌کنند و سهم آن‌ها کاملاً تعیین‌کننده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، وزارت امور خارجه‌ی امارات متحده‌ی عربی هم در بیانیه‌ای ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی در افغانستان را محکوم کرده است.

در بیانیه آمده است: «در زمانی که دو-سوم جمعیت افغانستان نیاز به کمک‌های انسان‌دوستانه دارند و شش میلیون تن در خطر قحطی به سر می‌برند، این تصمیم مانع ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه در کشور خواهد شد و آسیب‌پذیرترین افراد نظیر کودکان،‌ زنان و سال‌مندان را متأثر خواهد کرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که وزارت اقتصاد، روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری، ۳ جدی، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را متوقف کرد.

تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی، واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی را به هم‌راه داشته است و تا کنون دست‌کم چهار نهاد بین‌المللی از توقف فعالیت خود در افغانستان خبر داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: