منبعی در وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، به شرط افشانشدن نامش به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، به عنوان سرپرست جدید سفارت افغانستان در بیجینگ، پایتخت چین، گزینش شده است.

چین تا کنون حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشاخته است؛ اما روابط نزدیک بازرگانی و سیاسی با این حکومت دارد. این کشور، در جریان سال روان میزبان امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، بود و وانگ یی، وزیر امور خارجه‌ی چین به متقی وعده داده بود که کشورش در ساخت دهلیز واخان هم‌کاری می‌کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

هم‌زمان با این، چین سفیر جدید به افغانستان گماشت و او به گونه‌ی رسمی اعتبارنامه‌اش را به محمدحسن آخوند، رییس‌الوزرای امارت اسلامی، سپرد و اعتبارنامه‌اش نیز از سوی رییس‌الوزرای امارت اسلامی پذیرفته شد. پذیرش سفیر جدید چین، روابط حکومت سرپرست در هم‌کاری‌های منطقه‌ای با چین را، بیش از پیش تقویت کرده است.

شماری از آگاهان روابط بین‌الملل، می‌گویند که در صورت پذیرفته‌شدن سرپرست جدید سفارت افغانستان در بیجینگ، پذیرش او به معنای به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست از سوی چین است. فتیح‌الله احدی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «چین اعلام نکرده است که حکومت سرپرست را به رسمیت می‌شناسد؛ اما پذیرش سفیر افغانستان در چین، مقدمه برای شناخت است. وقتی یک کشور به خود سفیر تعیین می‌کند و جانب مقابل هم اعتبارنامه‌ی او را قبول و استقبال می‌کند، می‌توانیم بگوییم که حکومت سرپرست را به رسمیت شناخته است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، اسدالله ندیم، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که روابط دیپلماتیک حکومت سرپرست با چین، می‌تواند چالش‌های شهروندان افغانستان در بخش‌های بازرگانی را حل کند. او در این باره می‌افزاید: «افغان‌ها نیاز دارند که برای رفع چالش‌های شان، از طریق سفارت‌ها به آن رسیدگی شود و بهتر بود که سفیر یک کارشناس اقتصادی می‌بود؛ زیرا برای چین در افغانستان مسائل اقتصادی اولویت‌ دارد.»

گفتنی است که بلال کریمی پیش از حاکمیت امارت اسلامی، در بخش فرهنگی فعالیت داشت و پس از آن، به عنوان یکی از معاونان سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی گزینش شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: