غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان و احمدولی مسعود، مسئول بنیاد احمدشاه مسعود می‌گویند که آمریکا علاوه بر توافق‌نامۀ صلح، یک ضمیمۀ ۹۰۰ صفحه‌یی را نیز با طالبان امضا کرده است. به گفتۀ آنان این متمم چند صد صفحه‌یی به گونۀ مخفیانه میان آمریکا و طالبان امضا شده است و حکومت افغانستان از آن اطلاع ندارد.

آنان امروز (پنج‌شنبه، ۲ دلو/بهمن) در یک هم‌اندیشی  زیر نام «مسیرناهموار صلح، چالش‌ها و فرصت‌ها» در کابل می‌گویند،  رئیس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از محتوای این ضمیمۀ ۹۰۰ صفحه‌یی که میان آمریکا و طالبان به گونۀ مخفیانه امضا شده است، بی‌خبراند.

غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، آمریکا با نقض حق حاکمیت مردم افغانستان توافق‌نامه‌یی را با طالبان امضا کرده است که شهروندان کشور از محتوای اصلی آن بی‌خبراند و این نشان می‌دهد که روند صلح در افغانستان نیابتی است.

دور دوم گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان سیزده روز پیش در دوحۀ قطر از سرگرفته شد و شورای عالی مصالحۀ ملی از آماده‌شدن رهنمود پیش‌برد گفت‌وگوها با طالبان خبر داد. اما اکنون ترتیب این رهنمود با انتقادهایی همراه شده است.

احمدولی مسعود، مسئول بنیاد احمدشاه مسعود در این هم‌اندیشی می‌گوید، مردم افغانستان از جزییات رهنمود گفت‌وگو با طالبان که از سوی شورای عالی مصالحۀ ملی ترتیب شده است، آگاهی ندارند.

او می‌گوید که حکومت باید در بارۀ تهیۀ این رهنمود با مردم افغانستان صحبت می‌کرد و بر اساس خواست آنان این رهنمود را ترتیب می‌کرد.

دیگر اشتراک کننده‌گان  این هم‌اندیشی اما می‌گویند که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح با روی‌کرد کنونی به نتیجۀ قابل پذیرش نمی‌رسد و باید یک گروه دیگر به عنوان میانجی وارد عمل شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: