دست‌کم در ده روز گذشته افراد نفوذی طالبان در ولایت‌های تخار، کندز، بادغیس و غور، ۹ هم‌سنگر‌شان را کشته‌ و تجهیزات نظامی پاسگاه‌ها را نیز با خود برده‌اند. طالبان حداقل در شش‌ماه اخیر این‌گونه حمله‌های‌شان را کنار گذاشته بودند، اما پس از ماه‌ها سکوت بار دیگر چهار روز پیش در تاریخ ۲۵ حمل یک فرد نفوذی طالبان، معاون حوزۀ پنجم امنیتی شهر کندز را با دو سرباز کشت و با تجهیزات و تانک هاموی این سربازان به طالبان پیوست.

پس از این روی‌داد، در تاریخ ۲۶ حمل یک فرد نفوذی طالبان شب‌هنگام در پاسگاهی در ولسوالی دشت‌ قلعۀ ولایت تخار سه‌ هم‌سنگرش را کشت و تجهیزات این پاسگاه را نیز با خود برد. مسئولان محلی تخار گفته‌اند که در این روی‌داد دو سرباز قطعۀ مفرزه و تقویتی پولیس کشته شدند. اما منابع معتبر امنیتی در تخار به سلام‌وطندار گفته‌اند که در این حملۀ فرد نفوذی طالبان ۳ نیروی امنیتی کشته شدند.

محمود حیدری، آگاه نظامی و استخباراتی می‌گوید که در کنار وابسته‌گی دستگاه‌های کشفی و استخباراتی کشور، ضعف این نهادها سبب می‌شود طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی به ساده‌گی در نظام رخنه کنند.

در کنار تخار و کندز، یک فرد نفوذی طالبان در غور نیز آرام ننشسته و یک میل کلاشنیکوف، یک میل پیکا و یک فیر راکت را با خود برده و به طالبان پیوسته است. پس از آن و در تازه‌ترین روی‌داد، یک فرد نفوذی طالبان در ولایت بادغیس شب گذشته سه هم‌سنگرش را کشته و تجهیزات پاسگاه را با خود برده است.

روی‌دادهای اخیر ولایت‌های تخار، کندز، غور و بادغیس نشان می‌دهد که طالبان به تازه‌گی حمله‌های نفوذی‌شان را از سر گرفته و آن را شدت بخشیده‌اند، اما مسئولان وزارت داخله می‌گویند که این حمله‌ها کاهش یافته است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که در نتیجۀ اصلاحات و شفافیت در جلب‌وجذب، حمله‌های افراد نفوذی طالبان کاهش یافته است. به گفتۀ او، عده‌یی که از گذشته‌ها در صفوف پولیس رخنه کرده‌اند، دست به جنایت می‌زنند. آقای آرین می‌افزاید که تلاش می‌کنند این افراد را تشخیص و از صفوف پولیس جدا کنند.

آگاهان نظامی می‌گویند، حمله‌های افراد نفوذی گروه‌های مخالف و چه‌گونه‌گی جابه‌جایی آنان در صفوف نیروهای امنیتی کشور، از چالش‌هایی‌ست که هم‌واره دامن‌گیر دولت افغانستان بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: