شماری از باشندگان ارزگان، می‌گویند که از ده روز به این سو، به دلیل نبود پول افغانی در بانک‌های خصوصی در ارزگان، با مشکلات زیادی روبه‌رو استند. به گفته‌ی آن‌ها، به دلیل نبود پول افغانی در بانک‌ها، میزان خریدوفروش در بازارها، کاهش پیدا کرده است.   

محمدشفیق، باشنده‌ی ولسوالی دهراود ارزگان و کارمند در یکی از نهادهای خصوصی، به سلام‌وطندار، می‌گوید که چند روزی می‌شود به دلیل نبود بانکنوت‌های افغانی، بانک حقوق ماهانه‌اش را به او نمی‌پردازد. او، می‌گوید: «وقتی به بانک رفتم، به من جواب رد دادند. می‌گویند که پول نیست. پول خود ما در بانک‌ها مسدود مانده است. حکومت باید هرچه زودتر این مشکل را حل کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شماری دیگر از باشندگان ارزگان نیز که با مشکل یک‌سانی سردچار استند، می‌گویند که به دلیل نبود پول افغانی در بانک‌ها، برای پیش‌برد امور روزانه‌ی شان به مشکل خورده اند.

بسم‌الله، باشنده‌ی ارزگان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «وقتی به بانک می‌رویم، می‌گویند که پول نیست. ما از دولت می‌خواهیم که پول را به موقع بدهد. ما را به دردسر زیادی انداخته است. می‌خواستم یک لاندی بخرم؛ اما پول ندارم. اگر وضعیت این گونه دوام کند، اعتماد ما از بانک‌ها سلب خواهد شد.»

همین گونه، احسان‌الله، دکان‌دار در این ولایت، می‌گوید: «این، مشکل خیلی بزرگ است؛ فعالیت‌ها در شهر در حال متوقف‌شدن است. کسانی که معاش دارند و اکنون که زمستان است، حتماً به پول نیاز دارند. این مشکل باید حل شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، منبعی در ارزگان، به سلام‌طندار می‌گوید؛ صرافانی که در شهر ترینکوت، مرکز این ولایت فعالیت دارند، به دلیل نداشتن اعتماد به بانک‌ها، پول‌های خود را به دیگر ولایت‌ها می‌فرستند؛ چیزی که سبب شده پول افغانی در بازار کم‌پیدا شود.

سلام‌وطندار در دو روز گذشته تلاش کرد که دیدگاه مسئولان بانک مرکزی افغانستان را در این گزارش داشته باشد؛ اما حسیب‌الله نوری، سخن‌گوی این بانک، با این که قول هم‌کاری داده بود، به گفت‌وگو در این زمینه حاضر نشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: