پس از رهایی پروانه ابراهیم‌خیل، یکی از فعالان زن معترض بازداشت‌شده، گزارش‌ها از رهایی سه فعال زن دیگر نیز که حدود سه هفته پیش از خانه‌ها و محل کارشان بازداشت شده بودند، حاکی‌ست؛ اما هنوز به‌طور رسمی تأیید نشده‌ است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از گزارش‌ها مبنی بر رهایی این زنان استقبال کرده و گفته است که سلامتی و ایمنی زنان بازداشت‌شده، نگرانی عمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این دفتر در توییترش نوشته است: «سازمان ملل از گزارش‌های دل‌گرم کننده‌یی استقبال می‌کند که چهار فعال زن افغان که از هفته‌ها ناپدید بودند، قادر به بازگشت به خانه‌های خود هستند. سلامتی و ایمنی آنان نگرانی عمده است.»

یوناما افزوده است که به تلاش‌های خود برای پشتی‌بانی از حقوق شهروندان افغانستان ادامه می‌دهد.

بر بنیاد گزارش‌ها، این زنان شامل تمنا زریاب پریانی، پروانه ابراهیم‌خیل، مرسل عیار و زهرا محمدی از جمله زنان معترضی‌اند که در هفته‌های گذشته توسط نیروهای امارت اسلامی در کابل بازداشت شده بودند.

هرچند مقام‌های امارت اسلامی تاکنون خبر بازداشت این زنان را تأیید نکرده‌، اما اعضای خانواده‌های زنان بازداشت‌شده و نیز شماری دیگر از زنان معترض پیش از این مدعی شده که آنان توسط نیروهای امارت اسلامی از خانه و محل کارشان بازداشت شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بازداشت این زنان واکنش‌های گستردۀ بین‌المللی را به هم‌راه داشت. سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل، دیدبان حقوق بشر و بیش از ۲۰ نهاد و سازمان بین‌المللی دیگر بازداشت این زنان را محکوم کردند و از امارت اسلامی خواستار رهایی فوری آنان شدند.

.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: