تریلر سریال «سرخ‌سالی»؛ نخستین سریال تاریخی در افغانستان روز گذشته، با حضور فرهنگیان و سینماگران طی برگزاری مراسمی در کابل، رونمایی شد.

این سریال که توسط موسسۀ «نمارسانه» تهیه شده، روایتی‌ست از «قیام چنداول» کابل در دهۀ ۵۸ خورشیدی، که زنده‌گی شخصی به‌نام نورآغا را به تصویر کشیده است.

نورآغا در آستانۀ ازدواجش، ناخواسته در معرض تحولات سرنوشت‌ساز سیاسی قرار می‌گیرد، پدر و مادرش را از دست می‌دهد و در دو راهی مبارزه و گریز برای نجات جان می‌ماند. او سرانجام راه مبارزه برای نجات ملت را انتخاب می‌کند و در بسیج گروه‌های مردمی نقش فعال می‌گیرد.  نورآغا به قیام مردمی در سرطان دهۀ ۵۸، که در تاریخ معاصر افغانستان به‌نام قیام چنداول معروف است، می‌پیوندد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سید محمدتقی حیدری، تهیه‌کنندۀ سریال سرخ‌سالی و رئیس نمارسانه، می‌گوید که پس از دو سال کار شبانه‌روزی توانسته‌اند این سریال را تهیه کنند. او می‌افزاید که با توجه به نبود زیرساخت‌های فلم‌سازی در کشور، تولید سریال‌های داستانی و تاریخی دشوار است، اما او تأکید می‌کند که بنابر نیاز تولید چنین سریال‌ها در کشور، به ساخت آن اقدام کرده‌اند.

در همین حال، صدام دلاور، دستیار کارگردان سریال سرخ‌سالی، می‌گوید که به تصویرکشیدن دردها و مشکلات جامعه از رسالت‌های سینماگران است. به گفتۀ او، اگر کادرهای سینمایی و استادان هنر سینما در کشور تلاش و بالای دانش‌جویان سرمایه‌گذاری کنند، افغانستان یکی از بهترین سینماهای جهان را خواهد داشت، «ما بیش از چهار دهه است که با دود و باروت زنده‌گی می‌کنیم، برای ساختن یک سریال با مشکلات جدی اقتصادی روبه‌رو هستیم».

از سوی دیگر، صفور آهنگ‌خیل، سرپرست اتحادیۀ سینماگران افغانستان می‌گوید که تهیۀ سریال سرخ‌سالی از سوی نمارسانه، در شرایط کنونی کار سخت و دشواری بوده است؛ اما مسئولان این موسسه با تلاش‌های‌شان توانسته‌اند این اثر مهم سینمایی را تولید کنند.

آهنگ‌خیل می‌افزاید: «در زمانی که حکومت گذشته بود هیچ‌گونه توجه به فرهنگ و سینما صورت نگرفت. میلیون‌ها دالر به‌خاطر بازسازی این کشور سرازیر شد؛ اما تمام آن را حیف‌ومیل کردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این سریال در حالی رونمایی می‌شود که سینمای افغانستان از سال‌ها به این‌سو با چالش‌های بسیاری روبه‌روست. با سقوط دولت پیشین، فعالیت نهادهای سینمایی در افغانستان به‌شمول ریاست افغان فلم، متوقف شد. اما مسئولان امارت اسلامی گفته‌اند که این ریاست را دوباره فعال می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: