فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که در زمین‌لرزۀ اخیر در جنوب‌شرق افغانستان بیش از ۶۰ هزار خانوار، شامل ۲۰۰ هزار تن متأثر شده‌اند که از این جمله ۴۰ درصد کودکان هستند.

این فدراسیون با پخش گزارشی گفته که بارش مداوم باران در ولایت‌های آسیب‌دیده، تلاش‌های جست‌وجو و نجات را با مشکل روبه‌رو کرده است و تهدید وقوع روی‌دادهای بعدی مانند رانش زمین و سیل را افزایش می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فایس‌بوک دنبال کنید

صلیب سرخ افزوده است مقام‌های محلی امارت اسلامی تخمین زده‌اند که حداقل ۱۰۰۰ تن در اثر این زمین‌لرزه جان خود را از دست داده‌ و هزارن تن زخمی شده‌اند، هم‌چنان حدود ۲۰۰۰ خانه ویران شده‌ است.

به گفتۀ این فدراسیون، این وضعیت در حالی روی داده است که افغانستان با بحران‌های بشردوستانه روبه‌روست؛ جایی که بیش از ۵۰ درصد از جمعیت آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

پس از وقوع زمین‌لرزه در ولایت‌های پکتیکا و خوست نهادهای امدادرسان داخلی و خارجی برای کمک به آسیب‌دیده‌گان اعلام آماده‌گی کردند.

اکنون مسئولان جمعیت هلال‌احمر افغانی می‌گویند که آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزۀ پکتیکا و خوست به کمک‌های نقدی نیاز دارند، در حالی‌که نهادهای امدادرسان به کمک‌های غیرنقدی  رو آورده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نورالدین ترابی، معاون جمعیت هلال‌‌احمر افغانی، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید: «نیاز به مواد خوراکی و غیرخوراکی کم‌تر دیده می‌شود، حالا باید پول نقد کمک شود تا مردم نیازمندی‌های خود را رفع کنند.»

طبق آمار مسئولان، در زمین‌لرزۀ بامداد چهارشنبۀ هفتۀ گذشته، بیش از ۱۰۰۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰۰ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند. در این روی‌داد ۱۰ هزار خانه نیز ویران شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: