رسانه‌های پاکستان، گزارش داده اند که محمد اسحاق‌دار، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه‌ی این کشور، در روزهای آینده به افغانستان سفر و با مقام‌های امارت اسلامی گفت‌وگو خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

تلویزیون «جیونیوز» گزارش داده که اسحاق‌دار این موضوع را روز گذشته -سه‌شنبه، ۱۹ سرطان- در نشست کمیته‌ی امور خارجی مجلس سنای پاکستان مطرح کرده و افزوده که در این سفر در باره‌ی «تروریزم فرامرزی» با مقام‌های امارت اسلامی گفت‌وگو می‌کند. او افزوده: «در چند روز آینده به افغانستان سفر خواهم کرد. افغانستان کشور برادر ما است و ما همیشه رابطه‌ی نزدیکی با افغانستان داشته‌ایم و خواهیم داشت.»

اسحاق‌دار در حالی به افغانستان سفر خواهد کرد که روابط میان افغانستان و پاکستان در هفته‌های پسین تیره شده است. مقام‌های پاکستانی بارها ادعا کرده اند که امارت اسلامی اعضای تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) را در خاک خود جا داده، چیزی که همواره از سوی امارت اسلامی رد شده است.

شماری از آگاهان مسائل سیاسی و نظامی، ابراز امیدواری می‌کنند که سفر وزیر امور خارجه‌ی پاکستان بتواند بر حل مشکلات میان افغانستان و پاکستان کمک کند.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی و امنیتی، می‌گوید که افغانستان و پاکستان باید مشکلات شان را از راه گفت‌وگو حل کنند. او می‌افزاید: «مقام‌های پاکستان ابتدا در افغانستان سفر داشته باشند پیش از این که انگشت انتقاد را به سوی افغانستان بلند کنند؛ می‌آمدند از راه گفت‌وگو مشکلات را حل می‌کردند.»

صادق شینواری، آگاه نظامی نیز، می‌گوید: «اگر پاکستان تعهد داشته باشد و بخواهد که در برابر تروریزم و به ویژه تی‌تی‌پی مبارزه‌ی صادقانه داشته باشد، باید این مبارزه را در خاک خود آغاز کند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در نزدیک به سه سال گذشته هیچ وزیر خارجه‌ی پاکستان به افغانستان سفر نکرده است. آخرین بار شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه‌ی حکومت عمران‌خان، در میزان ۱۴۰۰ به افغانستان آمده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: