شماری از شهروندان بازگشته از پاکستان، در گفت‌و‌گو با سلام‌وطندار از نداشتن سرپناه ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که زندگی در هوای سرد و زیر خیمه به آن‌ها دشوار است.

اسدالله، یکی از این شهروندان، می‌گوید: «یک‌ونیم ماه می‌شود که به افغانستان آمده‌ایم و جای بودباش نداریم. از حکومت سرپرست می‌خواهیم که به ما خانه بسازد.»

شباب، دیگر شهروند بازگشته از پاکستان، نیز از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهد که به آن‌ها خانه بسازد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌گوید: «ما از حکومت آرزو داریم که به ما خانه بسازد و نیازهای خوراکی ما را تأمین کند؛ به خاطری که این خدمات اولیه‌ی زندگی است که ما باید به آن دست‌رسی داشته باشیم.»

در همین حال، مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گویند که به شهروندان بازگشته از پاکستان که مستحق دریافت زمین شناخته شوند، ۲۰۰ هزار نمره زمین رهایشی با سند مالکیت توزیع می‌شود.

آن‌ها، می‌افزایند که به شهروندان بازگشته از پاکستان، بر اساس شمار اعضای خانواده‌های شان زمین توزیع می‌شود.

عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید: «به خانواده‌های مستحق که جمعیتش ۱۰ نفر است، ۱۰ بسوه و به خانواده‌هایی که جمعیت شان بیش‌تر است، ۱۵ بسوه زمین توزیع می شود و به آن مهاجرین داده می‌شود که در افغانستان زمین نداشته باشند.»

مقام‌های وزارت زراعت، هم‌چنان می‌گویند به آن‌عده از افرادی که زمین برای ساخت خانه در افغانستان دارند؛ اما وظیفه ندارند، برای اشتغال‌زایی شان، مدتی زمین‌های کشاورزی به گونه‌ی اجاره‌ای در اختیار شان قرار می‌گیرد.

این در حالی است که پاکستان از اول نومبر روند اخراج اجباری مهاجران غیرقانونی افغان را آغاز کرده است و تا کنون، حدود نیم میلیون شهروند افغانستان به کشور برگشت داده شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، روز جمعه در یک نشست خبری گفته است که تا کنون ۴۸۲ هزار و ۸۴۵ مهاجر افغانستان از مرزهای مختلف این کشور را ترک کرده اند.

او به مهاجران قانونی افغان در این کشور هشدار داده است که از دست‌زدن به فعالیت‌های سیاسی اجتناب کنند و در صورت اشتراک شان در فعالیت‌های سیاسی، اخراج خواهند شد.

گفتنی است که توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، در پایان سفرش به پاکستان، خواستار حفاظت از مهاجران افغان در آن کشور شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: