دو روز می‌شود که حکومت پاکستان، بار دیگر ورود بیماران افغان بدون ویزا از گذرگاه تورخم را، منع کرده است. شماری از شهروندان افغانستان که می‌خواهند بیماران شان را به پاکستان انتقال دهند، می‌گویند که از دو روز به این سو در نزدیکی گذرگاه مرزی تورخم، منتظر ورود به پاکستان اند؛ اما به آن‌ها اجازه‌ی ورود داده نمی‌شود. 

آن‌ها، می‌افزایند که وضعیت شماری از بیماران خیلی وخیم است و اگر زمان زیادی برای رفتن به پاکستان منتظر بمانند، احتمال آن می‌رود که جان شان را از دست بدهند.

احمدولی، یکی از شهروندان که با بیمارش پشت گذرگاه تورخم منتظر رفتن به پاکستان است، از حکومت سرپرست می‌خواهد که با جانب پاکستانی وارد گفت‌وگو شود و به این مشکل پایان دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «دو روز می‌شود که به این جا آمده‌ایم؛ هم ما به تکلیف هستیم و هم بیماران ما به تکلیف هستند. امیدواریم حکومت صدای ما را بشنود و این مشکل را حل کند.»

سمسور، بیماردار در گذرگاه مرزی تورخم، می‌گوید با این که وضعیت بیمارش وخیم است؛ اما اجازه‌ی ردشدن از مرز به آن‌ها داده نمی‌شود. او می‌افزاید که اگر حکومت به مشکل شهروندان رسیدگی نکند، امکان دارد بیماران زیادی پشت مرز جان‌های شان را از دست بدهند.

سمسور، تأکید می‌کند: «این جا صدها بیمار گیر مانده اند؛ همه‌ی شان مشکل ویزا دارند؛ پاکستان دروازه‌ی تورخم را به روی بیماران بسته است. امیدواریم این گذرگاه هرچه عاجل باز شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، مسئولان محلی در ننگرهار، می‌گویند که تلاش دارند برای پایان‌دادن به مشکل پیش‌آمده در گذرگاه تورخم، با جانب پاکستانی گفت‌وگو کنند.

صدیق‌الله قریشی، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ننگرهار، می‌گوید که پیش از این بیماران عاجل بدون گذرنامه و ویزا می‌توانستند از گذرگاه تورخم وارد پاکستان شوند؛ اما از شام یک‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری به این سو، این گذرگاه به روی همه بیماران بسته شده است.

حکومت پاکستان، پیش از این گفته بود که تاجران و بیماران تا پایان ماه روان میلادی، می‌توانند بدون ویزا به پاکستان رفت‌وآمد داشته باشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: